• Diğer

Genel

Üreme potansiyelini böyle anlıyor

Vücut kokularının, güzel veya çirkin olarak ayrılmaktan çok daha öte bir işlevi var. Zürih Üniversitesi'nden araştırmacılar, kadınlık hormonu olan östrojen açısından zengin bir kokuya sahip olan kadınların, erkekler tarafından daha çekici bulunduğunu ortaya çıkardı. Erkekler koku yoluyla kadınların üreme potansiyelini anlıyor. Bu durum kendilerine uygun eşi seçmelerinde yardımc

Üreme potansiyelini böyle anlıyor

14 Mayıs 2020 18:13
-A

+A

Zürih Üniversitesi'nde koku ve çekicilik üzerine bir araştırma yapıldı. Araştırmacılar, üreme çağındaki kadınların vücut kokularının bir grup erkek tarafından değerlendirilmesini istedi. Sonuçlar ise oldukça ilgi çekiciydi.
En yüksek östrojen seviyelerine sahip kadınların çıkardığı koku tüm erkekler tarafından en hoş koku olarak değerlendirildi.
Deneyin sonucuna göre, erkeklerin en çekici bulduğu kadınlar, estradiol hormonu yüksek olan kadınlardı.

Östrojen, özellikle ergenlik sonrasında çok önemli bir hormon. Hem adet döngüsünün ve yumurta olgunlaşmasının hem de yumurtlama fonksiyonunun anahtar hormonu. Bu hormon, "üreyebilir olmanın göstergesi" olarak kabul ediliyor. Erkekler ise bu hormonun kokusuna oldukça duyarlı. Bu sayede erkekler, koklayarak kadınların üreme potansiyelini anlayabiliyorlar.

Kokudan üreme potansiyelinin anlaşılması, erkeklerin eş seçerken dikkat ettiği konulardan biri. Ancak doğuştan gelen bir özellik olduğu için çoğu erkek bunun farkında değil.

Üreme potansiyelinin yüksek olduğu eşler seçmek, insanın soyunun devam etmesine katkı sağlayacağı için atalarımızdan gelen ilkel bir seçim yöntemi olarak biliniyor.
 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku