• Diğer

Yazar

alieskalen@hotmail.com

2 makale bulunmakatadır

Deprem Gerçeği İle Yüzleşsek Mi Artık

Merkez üssü Elazığ'ın Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğünde meydana gelen ve Kahramanmaraş’ta da ciddi bir şekilde hissedilen depremin ardından, Gözler Aynı fay hattı üzerinde bulunan Kahramanmaraş’a çevrildi. Kahramanmaraş deprem gerçeği ile yüzleşmek zorunda, fakat sürekli ötelenen şehrin ihtiyaçları gibi, deprem gerçeği de sürekli ötelenmektedir.

00:05 - 10 Mart 2020

+A

-A

 Şehrin deprem bölgesi olduğu bilindiği halde, yıllarca nerdeyse ilk belediye kurulduğundan bugüne, bunu görmezden gelen yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları, siyasiler ve şehrin ileri gelenleri deprem konusunu konuşmaktan bile en az deprem kadar korktular. Fakat korkunun ecele faydası yok. Bugün artık bu gerçekle yüzleşmek zorundayız. Ülkemizin birçok yeri gibi Kahramanmaraş’ta bir deprem şehri bu gerçeği kabul etmek zorundayız. Ne yapmamız gerek; Ne veya neler yapabiliriz. Bir an önce bunların tespit edilip hayata geçirilmesi zorunluluğumuz vardır. Kentte yaşayan insanlar konuyla ilgili bilgilenmek istiyor. Kulaktan dolma bilgilerde insanları huzursuz ediyor. Şehrin imar planın öncelikle tekrar gözden geçirilerek, tutarsızlıkların düzeltilmesi gerekiyor. Bunu da çok acil olarak yapmamız gerekiyor. Bu kimin umurunda, bunu da bize zaman gösterecek. Yapılan çalışmalar bir yol gösterici olur umudundayım. Tabii daha önce Maliye, Defterdarlık ve bayındırlık binalarının çürük raporu verildiği kamuoyuna yansımıştı. Fakat bu kamu binaları ile ilgili de bir çalışma görülmüyor. Şehrin merkezinde bulunan bu binalar içinde acil yıkım kararı çıkarılarak yıkılması gerekmekte, olası bir depremde daha fazla risk barındırmakta ve vatandaşı tedirgin etmektedir. Bunun yanı sıra kentte kentsel dönüşüm amacına uygun yapılmayıp, rantsal dönüşümden öteye gitmeyince, bu günkü deprem gerçeği daha da düşündürücü hale gelmiştir. Deprem gerçeğini değiştiremeyeceğimize göre, o zaman depremle yaşamayı ve yaşatmayı öğrenmemiz gerekir. Bunun için de yetkililere çok büyük sorumluluklar düşmektedir.
 
Elazığ depremi sonrası uzmanların sürekli işaret ettiği, deprem riskinin en yüksek olduğu bölge olarak gösterilen Kahramanmaraş-Türkoğlu ilçesinde, deprem öncesi alınması gereken tedbirler ile ilgili toplantılar gerçekleştiriliyor. Türkoğlu Belediye Başkanı Osman Okumuş, ‘Türkoğlu’nda tüm evlerin depreme dayanıklılığı incelenecek’ dedi. Depremle ilgili ilk adım Türkoğlu Belediye Başkanı Osman okumuştan geldi. Türkoğlu Kamu külliyesi konferans salonunda düzenlenen toplantı da, Belediye Başkanı Osman Okumuş ve İlçe Kaymakamı Gürbüz Saltaş’ın gündemle ilgili konuşmasının ardından, AFAD il Müdürü Aslan Mehmet Coşkun'un acil durumlarda, depremden önce ve deprem anında alınması gereken tedbirlerle ilgili sunumlar yapıldı. Toplantıya; AFAD'dan sorumlu Vali Yardımcısı Sn. Mahmut Hersanlıoğlu, İlçe Kaymakamı Gürbüz Saltaş, Türkoğlu Belediye Başkanı Osman Okumuş, İl Afet Acil Durum Müdürü Aslan Mehmet Coşkun, Daire Amirleri ve Mahalle Muhtarları katıldı. Depremle ilgili ilk çalışma Türkoğlu’ndan Geldi.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku