• Diğer

Gündem

Şehir merkezine kadar yaklaştı

Son dakika: Çanakkale'de devam eden orman yangını şehir merkezine kadar yaklaştı

Şehir merkezine kadar yaklaştı

23 Ağustos 2023 01:26
-A

+A

 
 
Çanakkale'nin merkeze bağlı Kayadere köyü yakınında çıkan orman yangınına ekiplerin müdahalesi devam ederken, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı son duruma ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Yumaklı yangından etkilenen alanın 1500 hektar olduğunu söyleyerek 9 köyün boşaltıldığını belirtti. Öte yandan alevler, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ve devlet hastanesinin bulunduğu alanlara kadar yaklaştı.
 
Çanakkale'de merkeze bağlı Kayadere köyü yakınındaki ormanlık alanda henüz bilinmeyen nedenle yangın çıktı. Rüzgarın etkili olduğu bölgedeki yangın saatlerdir sürerken, ekiplerin havadan ve karadan müdahalesi de devam ediyor. Valilikten yapılan açıklamada, son olarak 9 köyün tedbir amaçlı boşaltıldığı bildirildi.
 
 
TOPLAM 9 KÖY BOŞALTILDI
Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı, Çanakkale'deki orman yangınına ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Yumaklı yangından etkilenen alanın 1500 hektar olduğunu söyleyerek 9 köyün boşaltıldığını duyurdu.
 
 
HAVADAN VE KARADAN MÜDAHALE SÜRÜYOR
Ekipler, rüzgarın da etkisiyle büyüyen alevleri kontrol altına almak için havadan ve karadan çalışmalarını sürdürüyor.
 
 
Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Kayadere köyünde incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı. Aktaş, gazetecilere, tedbir amaçlı köyü boşaltma kararı aldıklarını söyledi.
 
 
KYK YURDUNA ALINDILAR
Köyde yaşayanları il merkezindeki Terzioğlu Yurdu'nda misafir edeceklerini belirten Aktaş, "Vatandaşlarımızın kendi mal ve can güvenliği açısından dikkatli olmaları çok önem arz etmekte." dedi. Vali Aktaş ayrıca civar köylerde şu anda tehlike görülmediğini ancak rüzgarın etkili olduğunu dile getirdi.
 
 
"ÇANAKKALE-ÇAN KARA YOLU TRAFİĞE KAPATILDI"
Bu nedenle önlem aldıklarını aktaran Aktaş, "Çanakkale merkezde Kayadere köyümüze yakın yangın mahallindeki köylerimizdeki vatandaşlarımızın da teyakkuzda ve dikkatli olmaları önem arz etmekte. Can ve mal güvenliği, trafik güvenliği açısından Çan- Çanakkale yolunu geçici olarak trafiğe kapatmış bulunuyoruz. Yolu kullanacak vatandaşlarımızın alternatif güzergahları kullanmaları önem arz etmekte." ifadelerini kullandı.
 
 
BAKAN YUMAKLI: 15.1 KİLOMETRELİK HATTA ETKİLİ OLUYOR
Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, yaptığı açıklamada "Saat 11.39 itibarıyla Damyeri mevkisinde başladı. Birkaç evin olduğu bir yerleşim yerinin yanındaki araziden çıktığını tespit ettik. Şiddetli rüzgarın etkisiyle hızlı bir şekilde yayıldı. Yangın kuş uçuşu yaklaşık 15.1 kilometrelik bir hatta 6 saat gibi kısa bir sürede mesafe kat etti. Arkadaşlarımız belli mesafelerde durdurmaya çalıştı. Ancak yangının ilerlemesine sebep olan rüzgar o kadar şiddetli ki arkadaşlarımızın da bu çabalarının yetmediği anlar oldu ve onları da aşarak bir sonraki mesafeye geçti. Sevindirici tarafı, şu anda Kepez beldesi başta olmak üzere yangın Çanakkale şehir merkezini teğet geçer halde ilerliyor." ifadelerini kullandı.
 
 
"1100'E YAKIN PERSONELLE YANGINA MÜDAHALE EDİLİYOR"
Bakan Yumaklı ayrıca, "An itibarıyla 8 uçak, 26 helikopter, yaklaşık 180 arazöz ve iş makinesi, 1100'e yakın da personelle bu yangına müdahale ediliyor. Yangının belli bir aşamasında Tarım ve Orman Bakan Yardımcımız Veysel Tiryaki, İçişleri Bakan Yardımcımız, AFAD Başkanımız Okay Memiş ve Orman Genel Müdürümüz Bekir Karacabey bölgeye hareket etti. Şu anda onlar orada çalışmaları koordine ediyorlar. Ben de bu bilgiyi verdikten sonra yola çıkacağım ve Çanakkale'ye gidip arkadaşlarımızın yanında, onlara destek olup onların koordinasyonunda yangının söndürülme çalışmalarını yerinde izlemiş olacağım." ifadelerini de kullandı.
 
 
YANGIN ÜNİVERSİTEYE VE HASTANEYE KADAR YAKLAŞTI
Öte yandan yangın 18 Mart Üniversitesi ve Devlet Hastanesi kampüslerine kadar yaklaştı.
 
BOĞAZDAKİ GEMİ TRAFİĞİ YENİDEN SAĞLANIYOR
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Çanakkale Kepez bölgesindeki orman yangını nedeniyle, tek yöne döndürülen Çanakkale Boğazı'ndaki gemi trafiğinin, saat 21.30 itibarıyla tekrar kuzey-güney yönlü olarak gerçekleştirileceğini bildirdi.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku