• Diğer

Ekonomi

Kurumların vergi istisnası uygulaması genişletildi

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla, kurumların dövizden TL'ye geçmesi için yeni bir adım daha atıldı. Buna göre, kurumların vade sonundaki faiz ve kâr payları ile diğer kazançlarının kurumlar vergisinden müstesna olması uygulaması, 30 Haziran 2023 tarihli bilançolardaki yabancı paralar için de uygulanacak.

Kurumların vergi istisnası uygulaması genişletildi

29 Temmuz 2023 14:07
-A

+A

 
 
Kurumların, döviz tevdiat ve katılma hesaplarındaki yabancı paralarını Türk lirasına çevirmeleri durumunda vade sonunda elde edilen faiz ve kar payları ile diğer kazançlarının kurumlar vergisinden müstesna olması uygulaması 30 Haziran 2023 tarihli bilançolarda yer alan yabancı paralar itibarıyla da uygulanacak. Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.
 
KURUMLAR VERGİSİ MUAFİYETİ
Mevcut düzenleme kapsamında, kurumların 31 Mart 2022 tarihli bilançolarında yer alan yabancı paralarını 31 Aralık 2023 tarihine kadar Türk lirası mevduat ve katılma hesaplarına dönüşümün desteklenmesi kapsamında dönüşüm kuru üzerinden Türk lirasına çevirmeleri ve bu suretle elde edilen Türk lirası varlığı en az 3 ay vadeli Türk lirası mevduat ve katılma hesaplarında değerlendirmeleri durumunda söz konusu hesapların dönem sonu değerlemesinden kaynaklananlar da dahil olmak üzere vade sonunda elde edilen faiz ve kar payları ile diğer kazançlar kurumlar vergisinden müstesna tutuluyor.
 
YABANCI PARALAR İÇİN DE UYGULANACAK
Kararla, söz konusu vergi istisnası, 30 Haziran 2023 tarihli bilançolarda yer alan yabancı paralar itibarıyla da uygulanacak.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku