• Diğer

Sağlık

Kan gruplarıyla ilgili korkutan araştırma!

Aralarından biri felaket hastalığa karşı çok dirençsiz

Kan gruplarıyla ilgili korkutan araştırma!

15 Aralık 2022 12:15
-A

+A

 
 
Londra'da kan grupları üzerinde oldukça kapsamlı bir araştırılma gerçekleştirildi. Araştırma sonucunda AB kan grubuna sahip olan kişilerin beynine pıhtı atma oranının diğerlerine göre tam 5.6 kat daha fazla olduğu tespit edildi.
 
Londra'da çalışmalarını yürüten bilim insanları tarafından kan gruplarıyla ilgili önemli bir çalışmaya imza atıldı. Bilim insanları çıkan ilginç sonuçları da kamuoyu ile paylaştı.
 
BEYİNDE KAN PIHTILAŞMASI
Şeker hastalığı, tansiyon, çeşitli bulaşıcı hastalıklar, kalp hastalıkları başta olmak üzere kapsamlı bir araştırma gerçekleştirilmesi noktasında kan gruplarının hastalıklar üzerindeki bağlantıları tespit edildi.Kan gruplarının en belirleyici özelliği olan CVT bileşeninin aynı zamanda beyinde kan pıhtılaşmasını tetikleyen bir durum olduğu ortaya çıkarken kan gruplarına ilişkin detaylar da gün yüzüne çıktı.
 
AB KAN GRUBUNDAKİLER DAHA RİSKİ
882 kişi üzerinde yapılan deney sonucunda AB kan grubuna sahip olan kişilerin CVT riskinin diğer kan gruplarına oranla 5.6 kat daha fazla olduğu ortaya çıkarken, 0 kan grubu olan kişilerde bu oranın yarı yarıya olduğu yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkan bilgiler arasında yer alıyor.
 
AB KAN GRUBU KALP HASTALIĞI RİSKİNDE DE ÖNDE
Diğer kan grupları ve hastalık bağlantıları şu şekilde devam ediyor... Gerçekleştirilen araştırmalar sonucunda AB kan grubuna sahip kişilerin kalp hastalığına yakalanma oranlarının yüzde 23 daha fazla olduğu ortaya çıkan bilgiler arasında yer alıyor.Diğer bir bilgi ise kalp hastalığına yakalanma riskine ilişkin; B kan grubuna sahip kişilerin 0 grubu olan kişilere oranla yüzde 11 daha fazla olduğu ortaya çıktı.
 
0 KAN GRUBU HAVA KİRLİLİĞİNE DAHA DİRENÇLİ
Aynı zamanda 0 kan grubuna sahip kişilerin hava kirliliği ve çevresel faktörlere karşı çok daha dirençli bir bağışıklığa sahip olurken, kalp krizi riskinin çok daha düşük olduğu belirlendi. Kan grupları üzerine yapılan araştırmalar tam olarak netlik kazanmamışken, araştırmalar gün ve gün gerçekleştirilmeye devam ediyor.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Muayene ücretlerine zam geldi

Muayene ücretlerine zam geldi

01:04 - 25 Ağustos 2023

Kansere davetiye çıkarıyor!

Kansere davetiye çıkarıyor!

15:14 - 11 Ağustos 2023

Sağlık Bakanı istifa etti

Sağlık Bakanı istifa etti

01:02 - 9 Ağustos 2023

Mide bulandıran görüntüler!

Mide bulandıran görüntüler!

16:20 - 2 Mayıs 2023

ÖNE ÇIKANLAR

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku