• Diğer

Dünya

F-35A'ler otoyola iniş yaptı

"Bu bir dönüm noktası" diyerek duyurdular! F-35A savaş uçakları ilk kez otoyola iniş yaptı

F-35A'ler otoyola iniş yaptı

23 Eylül 2023 17:05
-A

+A

 
 
Finlandiya'da gerçekleştirilen tatbikatta, Norveç ordusuna ait 2 F-35A tipi savaş uçağı otoyola iniş yaptı. Böylece F-35A savaş uçakları özel pist dışında ilk kez bir otoyola iniş yapmış oldu. Norveç Kraliyet Hava Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Folland yaptığı açıklamada, "Bu Kuzey ülkeleri ve NATO için de bir dönüm noktasıdır" ifadelerini kullandı.
 
Norveç ordusuna ait iki F-35A savaş uçağı, Finlandiya'da gerçekleştirilen tatbikatın ardından bir otoyola iniş yaptı. Bu, F-35A savaş uçaklarının özel pist dışında bir otoyola ilk inişi oldu.
 
MOTORLARI ÇALIŞIR DURUMDAYKEN YAKIT İKMALİ YAPILDI
Norveç Kraliyet Hava Kuvvetlerinden yapılan açıklamada, Finlandiya'da gerçekleştirilen tatbikatta iki F-35A tipi savaş uçağının otoyola iniş yaptığı duyuruldu. Finlandiya'ya ait F-18 savaş uçaklarıyla 21 Eylül Perşembe günü düzenlenen tatbikatın ardından Tervo'da otoyola inen F-35A savaş uçaklarına motorları çalışır durumdayken yakıt ikmali yapıldığı aktarıldı.
 
BİR İLK GERÇEKLEŞTİ
F-35A savaş uçaklarının özel pist dışında ilk kez bir otoyola iniş yaptığı vurgulanan açıklamada, uçakların kısa süre sonra yeniden havalandığı belirtildi. F-35'lerin bir diğer türü olan ve dikey iniş yapabilen F-35B ise daha önce yola inmişti. Norveç'e ait F-35A'ların karayoluna inişi ise, F-35 jetinin dikey iniş yapamayan bu versiyonu için ilk oldu.
 
"BU KUZEY ÜLKELERİ VE NATO İÇİN BİR DÖNÜM NOKTASI"
Norveç Kraliyet Hava Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Rolf Folland, F-35A savaş uçaklarının ilk kez bir karayoluna inişine ilişkin yaptığı açıklamada, "Bu bir dönüm noktasıdır. Sadece Norveç Hava Kuvvetleri için değil, Kuzey ülkeleri ve NATO için de. Bu, dağılma konseptini uygulama yeteneğimizi gösteriyor" ifadelerini kullandı.
 
"SAVAŞTA HAYATTA KALMA YETENEĞİMİZİ ARTIRIR"
Savaş uçaklarının savaş dönemlerinde askeri üslerdeki pistlerde savunmasız olduğunu işaret eden Folland, "Yani küçük havaalanlarını ve şimdi de otoyolları kullanabilmek savaşta hayatta kalma yeteneğimizi artırır. Ayrıca bu, İskandinav bölgesinde askeri-hava iş birliği kapsamında başlattığımız heyecan verici gelişmenin de bir göstergesidir" dedi. Folland Finlandiya'nın bu yıl NATO üyesi olduğunu hatırlatarak, "Finlandiya uzun süredir yakın bir ortak ve şimdi de bir müttefikimiz. Düz ve geniş otoyolları, dağılma konseptimizi daha da geliştirebileceğimiz anlamına geliyor. Konseptin amacı, düşmanın yerdeyken uçağımızı hedef almasını zorlaştırmaktır" diye konuştu.
 
 
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku