• Diğer

Dünya

Erdoğan'ın da katıldığı zirveye damga vuran olay!

Erdoğan'ın da katıldığı zirveye damga vuran olay! Tercümanına kızan Zelenski kendi cümlelerini kendisi çevirdi

Erdoğan'ın da katıldığı zirveye damga vuran olay!

19 Ağustos 2022 21:14
-A

+A

 
Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile yapılan üçlü zirvede Ukraynaca konuşurken, tercümanın cümlelerini kısa kesmesi üzerine küplere bindi. Sözlerinin İngilizce olarak düzgün bir şekilde yorumlanmamasından rahatsız olan Zelenski, kendi cümlelerini kendisi çevirdi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, dün Lviv'deki Potoçki Sarayı'nda düzenlenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile birlikte üçlü zirveye katıldı. Zelenski, basın toplantısında çevirmenin sözlerini İngilizce'ye düzgün bir şekilde yorumlamamasından rahatsız oldu ve işi kendisi devraldı.
 
 
"BEN OLASILIKLAR PENCERESİNDEN BAHSETTİM"
Halk arasında Ukraynaca konuşmayı tercih ettiği belirtilen Zelenski, tercümana dönerek anlamlı bir şekilde şunları söyledi; "Ben olasılıklar penceresinden bahsettim. Çözülemez dedim çünkü... Rusya tarafından her gün ateş altında tutuluyoruz. Bir de'Slava Ukraini' (İngilizce: Glory to Ukraine, Türkçe: Şan olsun Ukrayna'ya) dedim".
 
BARİZ BİR ŞEKİLDE SİNİRLENDİĞİ GÖRÜLDÜ
Ardından, tercüman çabucak "Glory to Ukraine" diye cevap verdi. Bariz bir şekilde sinirlendiği görünen Zelenski, "Çok teşekkür ederim. Bu önemli" şeklinde yanıt verdi.
 
"ŞAN OLSUN UKRAYNA'YA"
Ukrayna'nın egemenliğinin ve direnişinin sembolü olarak bilinen "Şan olsun Ukrayna'ya!" ifadesi 2018'den beri Ukrayna Silahlı Kuvvetleri'nin resmi selamı olarak kullanılıyor. Selama "Kahramanlara şan olsun!" sözcükleri de eşlik ediyor.
 
Öte yandan, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Ukrayna'nın Lviv kentinde devam eden Rusya-Ukrayna savaşını ele almak için bir araya geldi.
 
UKRAYNA'DA YAPILAN ÜÇLÜ ZİRVE
Potoçki Sarayı'nda basına kapalı gerçekleşen üçlü zirve, 40 dakika sürdü. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ukraynalı mevkidaşı Zelenski'nin Ankara-Kiev ilişkilerinin tüm yönlerini stratejik ortaklık düzeyinde görüştükleri ikili görüşmenin ardından BM Genel Sekreteri Guterres'in de katılımıyla üçlü görüşme yapıldı.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Zimbabve'de uçak kazası:

Zimbabve'de uçak kazası:

16:56 - 29 Eylül 2023

"kırmızı göz" alarmı!

"kırmızı göz" alarmı!

16:44 - 29 Eylül 2023

Wagner'e ait uçak alev aldı:

Wagner'e ait uçak alev aldı:

15:22 - 28 Eylül 2023

Karabağ'da 192 asker şehit oldu

Karabağ'da 192 asker şehit oldu

15:53 - 27 Eylül 2023

Havan mermisi evde patladı!

Havan mermisi evde patladı!

15:50 - 27 Eylül 2023

F-35A'ler otoyola iniş yaptı

F-35A'ler otoyola iniş yaptı

17:05 - 23 Eylül 2023

ÖNE ÇIKANLAR

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku