• Diğer

Ekonomi

Enflasyon beklentilerin üzerinde arttı

Piyasaların merakla beklediği ABD enflasyon verisi açıklandı. Tüketici Fiyat Endeksi ağustosta aylık bazda yüzde 0,6 ile beklentiler dahilinde, yıllık bazda ise yüzde 3,7 ile piyasa beklentilerinin üzerinde arttı. ABD enflasyon verisi sonrası gözler Fed'in önümüzdeki hafta açıklayacağı faiz kararına çevrildi. Fed'in büyük ölçüde faizleri sabit bırakması bekleniyor.

Enflasyon beklentilerin üzerinde arttı

13 Eylül 2023 16:31
-A

+A

 
 
 
ABD Çalışma Bakanlığı verilerine göre, tüketici fiyatları ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,7 arttı. Piyasa beklentisi bir önceki ay yüzde 3,2 olan enflasyonun yüzde 3,6'ya çıkacağı yönündeydi. Enflasyondaki aylık artış ise beklentiye paralel olarak yüzde 0,6 arttı.
 
ÇEKİRDEK ENFLASYON YILLIK BAZDA 5 AYDIR GERİLİYOR
Gıda ve enerji hariç tutularak hesaplanan çekirdek enflasyon aylık yüzde 0,3, yıllık yüzde 4,3 seviyesinde geldi. Analistler, çekirdek enflasyonun aylık yüzde 0,2, yıllık yüzde 4,3 artış göstereceği yönünde görüş belirtmişlerdi. Böylece çekirdek enflasyon yıllık bazda mart ayında yüzde 5,6 seviyesini gördükten sonraki 5 ayda sürekli düşüş göstermiş oldu.
 
GIDA FİYATLARINDAKİ ARTIŞ YILLIK BAZDA YÜZDE 4,3 OLDU
Manşet enflasyonda görülen artışa rağmen, çekirdek enflasyonda yaşanan gerilemenin, Fed'in sıkılaştırma yolunda elini güçlendireceği düşünülüyor. Ülkede enerji fiyatları aylık yüzde 5,6 artarken, yıllık yüzde 3,6 geriledi. Gıda fiyatlarında aylık yüzde 0,2, yıllık yüzde 4,3 artış yaşandı. Ağustos ayında reel ortalama haftalık kazançlar yüzde 0,1 geriledi.
 
GÖZLER ABD MERKEZ BANKASI'NA ÇEVRİLDİ
Veriler, ekonomide yaşanan canlanmanın fiyat baskılarını yeniden alevlendirdiği yönündeki endişeleri artırıyor. Fed yetkilileri her ne kadar resesyona neden olmadan enflasyonu dizginleyebilecekleri konusunda giderek daha iyimser olsa da, fiyat artışlarında yaşanan son ivmelenme onları faiz oranlarını daha da yükseğe itmeye zorlayabilir.
 
Bugünkü TÜFE verisi, Fed'in gelecek haftaki toplantısından önce göreceği son önemli veri oldu. Fed'in büyük ölçüde faizleri sabit bırakması bekleniyor. Yatırımcılar Fed'in gelecek hafta faiz oranlarını sabit tutmasını beklemeye devam ederken, kasım ayında faiz artırımına ilişkin beklentiler yüzde 50 civarında seyretti.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku