• Diğer

Genel

Bu Köy Zengin Oldu

Bingöl'ün Sarıçayır Köyü'ne düşen göktaşı parçaları köylüleri zengin etti. Köylüler, 2 Eylül'de düşen göktaşı parçalarını yurtdışındaki meraklılarına sattı.

Bu Köy Zengin Oldu

9 Kasım 2015 09:47
-A

+A

Bingöl'ün merkeze bağlı Sarıçayır Köyü'ne 2 Eylül 2015'te meteor parçaları düştü. Bingöl Üniversitesi göktaşları üzerinde inceleme yaptı. İnceleme sonucunda göktaşının atmosfere girmesi esnasında parçalandığı belirlendi.


GÖKTAŞI TOPLAYIP PARA KAZANIYOR
 
Sarıçayır Köyü'nde göktaşı parçalarının "Bedeli yüksek fiyata alınacak" söylentileri üzerine köylüler, çevrede buldukları göktaşlarını toplamaya başladı ve kârlı çıktılar.

Göktaşı parçalarının gramına 15 ile 60 dolar fiyat verildiğini söyleyen Sarıçayır Köyü sakinlerinden Mehmet Nezir Ergün, "İstanbul Üniversitesi'nden bir akademisyenin sözleriyle göktaşının değerli olduğunu öğrendik. Bu taşların gramı 60 dolara kadar satıldı. Ruslar 15 dolardan 60 dolara kadar satın aldılar. Almanlar da taş için buraya geldiler. Geçen hafta sadece 200 bin dolar döviz bıraktılar. İnşallah bu taştan herkes bulur. Gariban insanlar hep arıyor. Onların daha çok ihtiyacı var" dedi.

'KÖYÜMÜZE TURİST AKACAK'
 
Göktaşı sayesinde köylerinin ünlendiğini söyleyen Mehmet Nezir Ergün, internet üzerinden göktaşı parçası için arayanların olduğunu söyledi ve ekledi:
 
"Amerikalı yetkililer ve koleksiyoncular bile takip ediyor. Danimarka'da irtibatlı olduğumuz insanlar var."

 
Ergün köylerine turist akacağına inanıyor.
 
'KAMYONLARLA GELİYORLAR'
 
Çevre illerden kamyonlarla insanların geldiğini ve alanda taş aradıklarını belirten Ergün, "Taşlar 1 gram ile bir buçuk kilogram arasında değişiyor. Şu ana kadar en büyüğü 1470 gram taş bulduk.
 
Taşın değerli olduğunu anladıktan sonra alıcıları da çoğaldı. Çevre illerden de yoğun talep var. Gece gündüz demeden taş arıyorlar" diye konuştu. (Kaynak: Habertürk)
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Reis'in Fragmanı Yayınlandı

Reis'in Fragmanı Yayınlandı

13:14 - 19 Ağustos 2016

Daha 17 yaşındayken milyoner oldu

Daha 17 yaşındayken milyoner oldu

13:03 - 17 Ağustos 2016

Gelen çağrı tehlikesi

Gelen çağrı tehlikesi

09:58 - 17 Ağustos 2016

 ‘Acil durum desteği’!

‘Acil durum desteği’!

14:35 - 17 Temmuz 2016

ÖNE ÇIKANLAR

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku