• Diğer

Dünya

"kırmızı göz" alarmı!

Pakistan'da "kırmızı göz" alarmı! Vaka sayılarının patlaması sonrasında okullar tatil edildi

"kırmızı göz" alarmı!

29 Eylül 2023 16:44
-A

+A

 
 
Pakistan'da özellikle çocuklarda salgın haline gelen ve kırmızı göz olarak bilinen konjonktivit hastalığı sebebiyle okullar tatil edildi. Son bir haftada 40 binden fazla kırmızı göz vakasının tespit edildiği ülkede neredeyse her sınıfta 5-6 çocuğun bu hastalıktan muzdarip olduğu açıklandı.
 
Pakistan'ın Pencap eyaletinde çocuklarda salgın haline gelen ve kırmızı göz olarak bilinen konjonktivit hastalığı sebebiyle okullar tatil edildi. Eyalet Sağlık Yetkilileri, son bir haftada 40 binden fazla vaka tespit edildiğini açıkladı.
 
OKULLAR PAZARTESİ GÜNÜNE KADAR TATİL EDİLDİ
Pencap Eyalet Valiliği 27 Eylül'de yaptığı açıklamada, özellikle çocuklarda salgın haline gelen ve kırmızı göz olarak bilinen konjonktivit hastalığı sebebiyle okulların Pazartesi gününe kadar tatil edildiğini duyurdu.
 
OLDUKÇA SALGIN BİR HASTALIK
Gözün beyaz kısmında medyana gelen bir iltihaplanma olan konjonktivit, gözlerde kızarıklık, yanma, kaşıntı ve akıntıya sebep olan salgın bir hastalık olduğu belirtildi.
 
HER SINIFTA 5-6 ÇOCUK HASTALIKTAN MUZDARİP
Yetkililer okulların pazartesi günü açılacağını ve durumun takip edileceğini ifade etti. Eyalet Geçici Bakanı Mohsin Naqvi, 27 Eylül'de bir okula yaptığı ziyarette durumun 'şok edici' olduğunu ve neredeyse her sınıfta 5-6 çocuğun hastalıktan muzdarip olduğunu ifade etti.
 
 
24 SAAT İÇİNDE 13 BİN YENİ VAKA TESPİT EDİLDİ
Pencap Eyalet Sağlık Yetkilileri, dün yaptıkları açıklamada bir gün içerisinde 13 bin yeni vaka tespit ettiklerini, bir hafta içerisinde de 40 binden fazla vaka olduğunu vurguladı. Bölgede Eylül ayında toplamda 86 bin 133 kırmızı göz vakası olduğu kaydedildi.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku