• Diğer

Politika

Son dakika: Trump-Erdoğan görüşmesi bitti, iki lider basın toplantısı düzenliyor

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkanı Donald Trump ile baş başa görüşmesi sona erdi. Görüşme sonrası iki lider basın toplantısı düzenliyor. ABD Başkanı Trump, "100 milyar dolarlık ticaret anlaşması konusunda mutabık kaldık." dedi.

 Son dakika: Trump-Erdoğan görüşmesi bitti, iki lider basın toplantısı düzenliyor

14 Kasım 2019 00:05
-A

+A

ABD Başkanı Trump'ın konuşmasından öne çıkanlar:
 
Sözlerime başlarken hanımefendiye hoş geldiniz diyorum. Türkiye'nin firsT ladysi hanımefendiye. Çok harika verimli toplantı geçirdik. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Serkan Gölge'yi bıraktığı için teşekkür ederek başlamak istiyorum. Kendisi gözaltındaydı. Bu güzel jestti. Teşekkür ederek başlamak istiyorum. Bu ABD için ve Türkiye için iyi haber. Türkiye herkesin bildiği gibi NATO müttefiki aynı zamanda ABD'nin çok önemli müttefiki. İki ülke arasında diplomasi, barış ve refahın olduğu gelecek için çok önemli. Gün içerisinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ben samimi ve verimli görüşmeler gerçekleştirdik. Suriye'deki durum, geçen ay Pence ve Pompeo'yu göndermiştim. Görüşmeler gerçekleştirmişti. Olbrein'de aynı şekilde sayın Erdoğan'la görüştüler. Buradaki görüşmeler çok başarılı oldu. O günkü görüşmelerde çok şey başardılar. Bu karmaşık durumun iyileştirilmesi adına gelişme kaydettiler. Ateşkes devam ediyor. Cumhurbaşkanına işbirliği için teşekkür ediyorum.
 
F-35 VE S-400 AÇIKLAMASI
Türkiye yapması gerekenleri yapmaya devam edecek. Ben Cumhurbaşkanını çok destekliyorum. Ateşkes her ne kadar karmaşık da olsa ileriye doğru gidiyor. ABD ve Türkiye başka güvenlik konularında da birlikte çalışıyorlar. Türkiye, ABD'den sonra NATO'da en büyük ikinci ordu. Türkiye savunma harcamasını düzenli olarak arttırmaya devam ettirdi. 29 ülke arasında NATO'ya karşı yükümlülüklerini yerine getiren ülkelerden. Afganistan'daki misyona kararlı destek verdi. Buradaki ortaklık, DEAŞ'ın yıkılması için çok önemli oldu. Yakın zamanda El Bağdadi öldürüldü. Türkiye belli alanlarda çok yardımcı oldu. Bunu takdirle karşılıyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ve Türk halkına müteşekkiriz. İşbirliği, ticaret, savunma, askeri ekipman programlarımız devam ediyor. Milyarlarca dolar değerinde satış söz konusu Türkiye'de. F-35 için parçalar üretiyorlar. Türkiye'nin S-400 alımı bizim için ciddi zorluklar ortaya çıkarıyor. Bugün de üzerinde konuştuk, gelecekte de konuşacağız. Umuyorum çözmeyi başaracağız. Dışişleri Bakanları ve güvenlik danışmanları S-400 için görüşme yapmaya devam edecekler.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar:
 
"Öncelikle değerli dostum Trump'a ve değerli eşine için teşekkür ediyorum. Bugün kapsamlı ve samimi gelişmeler kaydettik. İlişkilerimizi yeni bir sayfa açmakta kararlıyız. Terör örgütlerine karşı mücadelemizi teyit ettik. DEAŞ, PKK/YPG'ye karşı mücadelemizi vurguladık. DEAŞ'a karşı ortak mücadelemizin önemine değindik. Terör örgütleriyle mücadele konusunda karşılıklı irademizi teyit ettik. Barış Pınarı Harekatı ile terörle mücadelede önemli bir adım attık. YPG/PKK'nın ayrılıkçı politikasına önemli darbe vurulmuştur.
 
Ülkemiz DEAŞ'la göğüs göğüse mücadele eden ve bu uğurda şehitler veren tek NATO üyesi ülkedir. DEAŞ iel bağlantılı olabileceğini değerlendirdiğimiz 77 bin kişiye ülkemize giriş yasağı koyduk.
 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku