• Diğer

Gündem

Son dakika: Kritik görüşme sonrası Çavuşoğlu ve Lavrov'dan önemli mesajlar

Türkiye'nin Rusya-Ukrayna savaşına yönelik diplomatik çabaları sürerken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Rus mevkidaşı Sergey Lavrov bir araya geldi. Kritik toplantı sonrası ortak basın toplantısı düzenleyen Çavuşoğlu ve Lavrov, önemli mesajlar verdi. Lavrov, Ukrayna'nın silahsızlandırılması gerektiğini ifade ederken, Çavuşoğlu ise Türkiye'nin tavrının net olduğunu ve savaşın durdurulması gerektiğini belirtti. Öte yandan Putin-Zelenskiy görüşmesine ilişkin de önemli mesajlar verildi.

Son dakika: Kritik görüşme sonrası Çavuşoğlu ve Lavrov'dan önemli mesajlar

17 Mart 2022 09:32
-A

+A

Türkiye'nin, Rusya-Ukrayna savaşında diplomatik çözüm bulma amacıyla sürdürdüğü temaslar sürerken, bugün kritik bir görüşme gerçekleşti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Rus Mevkidaşı Sergey Lavroy, Moskova'da bir araya geldi.
Kritik görüşme sonrası basın toplantısı düzenleyen Çavuşoğlu ve Lavrov, birbirinden önemli mesajlar verdi.
 
LAVROV: UKRAYNA SİLAHSIZLANDIRILMALI
Rus Bakan Lavrov, Türkiye'nin girişimleri ve tutumuna ilişkin, "Ankara pragmatik biz çizgi izliyor." dedi. Ukrayna'daki duruma ilişkin ise Lavrov, "Hedefimiz Ukrayna'nın silahsızlandırılması" ifadelerini kullandı.
 
ÇAVUŞOĞLU: TUTUMUMUZ NET
Çavuşoğlu ise savaşa ilişkin önemli mesajlar vererek şu ifadeleri kullandı:
 
Tansiyonun düşürülmesi için üzerimize düşeni yaptık. Türkiye olarak tutumumuz net. Bu gidişatın durdurulması ve akan kana son verilmesi lazım.
 
 
Diplomasiyi önceleyen çabalarımızı bu süreçte artırarak devam edeceğiz. Rusya ve Ukrayna'nın bize güveni olmasaydı bu çabalarımızı yeterince yerine getiremezdik.
 
TÜRKLERİN TAHLİYESİ
Tahliye çalışmalarımız devam ediyor, 15 binden fazla vatandaşımızı tahliye ettik. Mariupol'den sivil insanlarımızın güvenli bir şekilde çıkarılması gerekiyor. Bu konuda Lavrov'un çabaları takdir edilesi.
 
PUTİN-ZELENSKİY GÖRÜŞMESİ OLACAK MI?
"Putin ile Zelenski görüşecek mi?" yönündeki soruya Lavrov, "Böyle bir görüşmenin yapılması için engel görmüyoruz ancak bu görüşmek için görüşme olmamalı. Ukrayna görüşmek için görüşme konseptinden kaçıyor, biraz göstermelik tarzda haberler vermek istemiyoruz. Minsk Anlaşmasını uygulayın dediğimizde bunu sabote ettiler.
 
 
Çavuşoğlu ise kritik görüşmeye ilişkin soruya şu yanıtı verdi:
 
Burada müzakere edilen konular var, yakınlaşmaların olduğunu biliyorum. Liderler düzeyinde karar verilmesi gerektiğinde böyle bir toplantıya biz ev sahipliği yapmak isteriz. Önemli olan toplantının yeri değil, Rusya ve Ukrayna'nın sonuç odaklı müzakereleri başlamasıdır. Bizim savaş başlamadan önce de böyle yaklaşımlarımız vardı.
 
RUSYA-UKRAYNA DIŞİŞLERİ BAKANLARI TEKRAR GÖRÜŞECEK Mİ?
Rusya-Ukrayna Dışişleri Bakanlarının tekrar görüşüp görüşmeyeceği sorusuna cevap veren Lavrov şunları söyledi:
 
Ukrayna tarafı herhangi bir girişimde bulunmadı daha sonra. Önemli olan gerçekten kama değer sağlamak.
 
 
Çavuşoğlu ise şöyle yanıt verdi:
 
Birinci toplantıya ev sahipliği yapmaktan onur duydum ama bir daha bu formatta bir toplantıya gerek kalmadan umarım iki lider bir araya gelir.
 
KRİTİK GÖRÜŞME ÖNCESİ İLK MESAJLAR
Çavuşoğlu ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna-Rusya savaşına ilişkin Moskova'daki görüşmelerinin öncesinde açıklamalarda bulundu.
 
Daveti ve misafirperverliği için mevkidaşına teşekkür eden Çavuşoğlu, bu ziyareti birçok sınamalarla karşı karşıya kaldıkları bir dönemde yaptığını söyledi.
 
Çavuşoğlu, sınama ve zorlukların olduğu bir dönemde diyalog ve diplomasinin daha da önemli olduğunu belirterek Antalya'daki Rusya-Türkiye-Ukrayna üçlü dışişleri bakanları toplantısına katılması ve Antalya Diplomasi Forumu'na (ADF) destek vermesi dolayısıyla Lavrov'a teşekkür etti.
 
"TÜM ZORLUKLARA RAĞMEN SÜRDÜRDÜK"
Bugünkü görüşmede Ukrayna krizinin barışçıl yollarla sonlandırılması konusunda sarf ettikleri çabalar dahil düşüncelerini gündeme getireceklerini kaydeden Çavuşoğlu, "Türkiye başından beri net bir tutum sergilemiştir. Dengeli, objektif, haktan ve hukuktan yana tutumunu açıkça göstermiştir. Her iki tarafla da ilişkileri iyi olan bir ülke olarak dürüst bir arabuluculuk ve kolaylaştırıcı rolümüzü tüm zorluklara rağmen sürdürdük." dedi.
 
 
MONTRÖ VURGUSU
Çavuşoğlu, bu doğrultuda Montrö Sözleşmesi'ni de her zaman olduğu gibi tam olarak uyguladıklarını açıkladıklarını belirterek (Türkiye'nin isteği üzerine) 4 Rus gemisinin boğazlardan geçmemesi yönünde Moskova yönetiminin aldığı kararı memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.
 
Bugüne kadar ikili ilişkilerinin yanında Suriye ve Libya gibi birçok zor dosyada Rusya ile çalıştıklarını vurgulayan Çavuşoğlu, "Bu çalışmalarımız çerçevesinde oluşan güven sayesinde bugün bir masa etrafındayız." dedi.
 
Çavuşoğlu, bu güvenden dolayı mevkidaşına teşekkür etti.
 
İkili ilişkilerin kapsamının çok geniş olduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, 9. Yüksek Düzeyli İş Birliği Toplantısı'nın hazırlığı ve ikili ilişkilerin tüm boyutlarını bugün bir kez daha görüşme fırsatı buldukları için memnun olduklarını söyledi.
 
 
LAVROV: TÜRKİYE'NİN TUTUMU BİZİM İÇİN KIYMETLİ
Lavrov da Çavuşoğlu ile 10 Mart'ta Antalya Diplomasi Forumu'nda görüştüklerine dikkati çekerek "Bu kadar kısa sürede yine görüşüyor olmamız, ikili ilişkilerimiz ve koordinasyonumuz, uluslararası ilişkilerin hızlı şekilde ve olumsuz yönde geliştiği dönemde önemlidir." dedi.
 
Türkiye ile çeşitli seviyelerde sürekli temas halinde olduklarını belirten Lavrov, Rusya ve Türkiye arasında 16 Mart 1921'de dostluk ve kardeşlik anlaşmasının imzalandığını anımsattı.
 
Lavrov, Ukrayna'daki durumun görüşmede kilit konu olduğunu ifade ederek bu durumun çözülmesi gerektiğini söyledi.
 
Türkiye'nin, Ukrayna konusundaki yaklaşımına değer verdiklerini vurgulayan Lavrov, "Ukrayna ilgili birtakım görüş ayrılıklarımız var. Ancak Türkiye'nin dengeli tutumu bizim için çok kıymetli. Büyük saygıyla yaklaşıyoruz. Günümüz şartlarının gerektirdiği ihtiyaçlar ve talepler doğrultusunda olabildiğince tutarlı bir tutum sergilemeye çalışıyoruz." diye konuştu.
 
 
"SORUMLU YAKLAŞIMA DEĞER VERİYORUZ"
Montrö Sözleşmesi konusunda da Türkiye'nin sorumlu bir tutum sergilediğine dikkati çeken Lavrov, "Ankara'nın Montrö Sözleşmesi'nin yerine getirilmesine yönelik sorumlu yaklaşımına değer veriyoruz." dedi.
 
Lavrov, Ukrayna meselesinin yanı sıra Suriye, Libya, Afganistan'daki çözüm süreçlerini de bugün ele alacaklarını belirterek "Tabii ki ikili gündemimiz çok yoğun. Türkiye'de yapılacak olan 9. Üst Düzey İş Birliği Konseyi Toplantısı'nın gündemini ve tarihlerini görüşmek istiyoruz. Dolayısıyla bugünkü toplantımız çok yerinde oldu." değerlendirmesinde bulundu. (DHA)

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku