• Diğer

Gündem

Sivas'ın 3 aylık suyu kaldı

Sivas'taki 4 Eylül barajında geçtiğimiz yıl yüzde 11.15 olarak ölçülen su seviyesi yüzde 6'ya kadar düşerken, Devlet Su İşleri 19. Bölge Müdürü Muharrem Çağlancı şehirde 3 aylık suyun kaldığını belirtti.

Sivas'ın 3 aylık suyu kaldı

28 Temmuz 2022 11:57
-A

+A

 
 
Sivas'ta içme suyunun büyük oranda sağlandığı 4 Eylül barajında su seviyesi yüzde 6'ya düştü. Kuruma noktasına gelen barajda geçtiğimiz yıl bu aylarda su seviyesi yüzde 11.15 olarak ölçülmüştü.
 
 
"SİVAS'IN 3 AYLIK SUYU KALDI"
Devlet Su İşleri 19. Bölge Müdürü Muharrem Çağlancı; İl Koordinasyon Kurulu toplantısında yaptığı açıklamada karşı karşıya gelinen durumu gözler önüne serdi. Çağlancı, Sivas'ın 3 aylık suyu kaldığını belirtti.
 
SU NAKLİ PROJESİ YIL SONUNA KADAR TAMAMLANACAK
Öte yandan yaklaşık 50 kilo metre mesafede bulunan Pusat Özen barajından 4 Eylül Barajına su naklini ön gören proje üzerindeki çalışmalarda sürüyor. Projenin yılsonuna kadar tamamlanarak şehrin suya kavuşturulması amaçlanıyor.
 
"İLK DEFA BU SEVİYEDE GÖRÜYORUM"
Baraj yakınında bulunan Kolluca köyü sakinlerinden Sedat Kumru, barajı ilk defa bu seviyede gördüğünü söyleyerek, " Bulunduğum barajın yapımına 2002 yılında başladı. 2004 yılında yapımı bitti. Baraj o zamandan beri su tutmaya başladı. Birkaç yıl öncesine kadar kışın kar yağışı falan olmadığı için, yağmurlar falan olmadığı için barajın doluluk oranında oldukça bir azalma oldu. Devle Su işler bir açıklama yapmış. Geçen yıl yüzde 11 oranında doluymuş bu yıl bu oran yüzde 6 civarına kadar düşmüş. Bu barajın bu kadar çekildiği hiç görmedim. İlk defa bu seviyede görüyorum" dedi.


 
 
"VATANDAŞLAR SUYU MÜMKÜN OLDUĞU KADARIYLA AZ KULLANSINLAR"
Kumru, vatandaşların suyu mümkün olduğunca az kullanmaları gerektiğini belirterek, "Bu baraj Sivas Merkezin içme su kaynağı. Şuan ciddi bir kuraklık var. Vatandaşlar suyu mümkün olduğu kadarıyla az kullansınlar. Bir damla su bile etkiliyor. Gelecek yıllarda su çok önem kazanacak. Metre değil kilometre çekildi" diye konuştu.
 
"BURASI SİVAS'A YETMEZ"
Kolluca köyü sakinlerinden Mehmet Elmas, barajdaki suyun Sivas'a yetmeyeceğini ifade ederek, " Bir geçen sene çekildi. Birde bu sene çekildi. İki senedir çok çekildi bu kadar çekilmiyordu. Her sene aşağı ine ine çekildi. Bu seviyeye indi. Burası Sivas'a yetmez" ifadelerini kullandı.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Android kullananlar dikkat!

Android kullananlar dikkat!

01:56 - 19 Ağustos 2022

EGM'den 81 ile bekçi genelgesi!

EGM'den 81 ile bekçi genelgesi!

13:13 - 17 Ağustos 2022

Denizli bu iddiayla çalkanıyor!

Denizli bu iddiayla çalkanıyor!

17:38 - 16 Ağustos 2022

İstanbul Boğazı çamura bulandı

İstanbul Boğazı çamura bulandı

15:36 - 15 Ağustos 2022

AKOM saat verip uyardı

AKOM saat verip uyardı

15:21 - 15 Ağustos 2022

ÖNE ÇIKANLAR

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku