• Diğer

Ekonomi

Sıradaki müjde ilave ek zam olmalı

Enflasyon rakamları sonrası Memur-Sen'den ilk açıklama: Sıradaki müjde ilave ek zam olmalı

Sıradaki müjde ilave ek zam olmalı

3 Ocak 2023 14:32
-A

+A

 
Memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranı belli oldu. Bu gelişmenin ardından bir paylaşım yapan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, ek zam çağrısı yaparak "2023 yılının ilk müjdesi, 2022 yılındaki kararlı iradeyi devam ettirir nitelikte kamu görevlilerimize verilecek ek zam olmalıdır. Devletimizin gücü ve paydaşlığıyla yüzde 16,47 artışa ilave yapılacak ek zam kamu görevlilerimizi, emeklilerimizi rahatlatacaktır." dedi.
 
TÜİK verilerine göre enflasyon aralıkta yüzde 1,18 artış gösterdi. Yıllık enflasyon yüzde 64,27 oldu. Böylece emeklilerin ve memurların enflasyon farkı ile alacakları kesinleşen zam oranı belli oldu. SSK ve Bağkur emeklisine 15.40 oranında zam yapılacak; memur ve memur emeklisine ise toplu sözleşme ve enflasyona göre 16.47 zam yapılacak.
 
"ÇALIŞMA HAYATINA YÖNELİK BİRÇOK ÖNEMLİ ADIM ATILMIŞTIR"
Milyonlarca insanın gözü, bu verilerden sonra zam oranına eklenebilecek refah payına çevrilmişken Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın'dan dikkat çeken bir açıklama geldi. Twitter üzerinden açıklamalarda bulunan Yalçın, "TÜİK Aralık ayı enflasyon oranının %1,18 açıklanmasıyla birlikte; yıllık enflasyon %64,27, enflasyon farkı %7,84 ve kamu görev./emeklilerinin maaş/ücretlerine %8 Toplu S. artışıyla beraber yansıyacak oran %16,47 olarak belli oldu. 2022 yılında küresel ekonomik krizin yansımasıyla oluşan enflasyonist durumdan kamu görevlilerimizi korumak için maaş/ücretlere toplamda %87 artış yapılmış, Gelir V. muaf., Sözleşmeliye kadro ve Ek Gösterge düzenlemesi gibi çalışma hayatına yönelik birçok önemli adım atılmıştır." ifadelerini kullandı.
 
"EK ZAM, MEMUR VE EMEKLİYİ RAHATLATACAKTIR"
Yalçın değerlendirmelerini şu şekilde sürdürdü: "Haklı beklentilere cevap verecek şekilde asgari ücrete yapılan artış, sabit gelirlinin korunması yönünde gösterilen iradenin önemli bir yansımasıdır. Asgari ücrete oran/tutar bazında yapılan tarihi artışı gerekçe kılan piyasa gerçekleri, kamu görevlilerimiz için de geçerlidir. 2023 yılının ilk müjdesi, 2022 yılındaki kararlı iradeyi devam ettirir nitelikte kamu görevlilerimize verilecek ek zam olmalıdır. Devletimizin gücü ve paydaşlığıyla; %16,47 artışa ilave yapılacak ek zam kamu görevlilerimizi/emeklilerimizi rahatlatacak, unutulmayacaktır."
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Kademeli prim şartı yanıt

Kademeli prim şartı yanıt

15:26 - 2 Şubat 2023

Fed faiz kararını açıkladı

Fed faiz kararını açıkladı

05:54 - 2 Şubat 2023

Daha da düşüreceğiz

Daha da düşüreceğiz

05:30 - 2 Şubat 2023

Motorine indirim

Motorine indirim

05:28 - 2 Şubat 2023

ÖNE ÇIKANLAR

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku