• Diğer

Gündem

Rus komutanın sözleri ortalığı karıştırdı!

Rus ordusunun ileri gelen komutanlarından biri olan Rustam Minnekayev'in Moldova hakkında yaptığı açıklamalar sonrası Moldova hükümeti, ülkede bulunan Rus Büyükelçi Oleg Vasnetsov'u Moldova Dışişleri Bakanlığına çağırdı. Minnekayev geçtiğimiz gün "Ukrayna'nın güneyinde kontrolü sağlamanın Moldova'da Rusya destekli ayrılıkçıların bulunduğu Transdinyester'e yeni bir kapı açabilir" ifadesinde bulundu.

Rus komutanın sözleri ortalığı karıştırdı!

23 Nisan 2022 13:40
-A

+A

 
 
Moldova Dışişleri Bakanlığından yapılan bildiride Büyükelçi Vasnetsov'un bakanlığa çağrılarak, Rusya Silahlı Kuvvetleri Merkez Askeri Bölgesi Komutan Yardımcısı Rustam Minnekayev'in Transdinyester'e yönelik sözlerinin derin endişe yarattığının iletildiği belirtildi. Açıklamada, "Bu açıklamalar asılsızdır ve Rusya'nın uluslararası kabul görmüş sınırları içinde Moldova'nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü destekleyen tutumuyla çelişmektedir." ifadesi kullanıldı.
 
UKRAYNA'NIN GÜNEYİNDE KONTROL SAĞLANIRSA SIRADA MOLDOVA VAR
Minnekayev, dün yaptığı açıklamada, "Ukrayna'nın güneyini kontrol etmek, Rusça konuşan nüfusa baskı gerçeklerinin olduğu Transdinyester'de bir çıkış yolu sağlayacak" şeklinde konuştu.
 
MOLDOVA'DAN RUSYA'YA NOTA
Bu açıklama bölgede gerginliğin artmasına neden oldu. Moldova, daha önce kendi topraklarının bir parçası olan ancak 1990 yılında Rusya'nın desteğiyle tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Transdinyester Cumhuriyeti ile ilgili açıklamalardan dolayı Rusya'ya nota verdiğini açıkladı.
 
LUKAŞENKO AYLAR ÖNCE PLANI SIZDIRMIŞTI
Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko'nun, BM toplantısında üzerinden açıklamalar yaptığı haritadaki işaretler dünya basınına bomba gibi düşmüştü. Rus birliklerin ilerleyişini göstererek ordunun Belarus üzerinden Ukrayna'ya saldırı gerçekleştirdiği iddialarını yalanlayan Lukaşenko'nun haritasındaki ok işareti, Rusya'nın hedefindeki bir sonraki ülkenin Moldova olacağı iddialarını gündeme getirmişti.
 
MOLDOVA'NIN TRANSDİNYESTER MESELESİ
Moldova'nın 1991'de Sovyetler Birliği'nden ayrılarak bağımsızlığını ilan etmesinin ardından, Dinyester Nehri'nin doğu kıyısında kalan Transdinyester de tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etmişti. Bağımsızlık ilanından sonra Moldova ile Transdinyester arasında başlayan silahlı çatışmalar, 22 Temmuz 1992'de ateşkesle son bulmuştu. "Barış gücü" adını verdiği askeri birliklerini Transdinyester'e yerleştiren Rusya'nın, bölgenin desteklenmesi için her yıl milyonlarca dolar aktardığı belirtiliyor.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku