• Diğer

Dünya

Pilot kokpitte sigara yakınca olanlar olmuş

66 kişinin öldüğü uçak kazasında sır perdesi aralandı! Pilot kokpitte sigara yakınca olanlar olmuş

Pilot kokpitte sigara yakınca olanlar olmuş

27 Nisan 2022 18:05
-A

+A

2016 yılında Fransa'dan Mısır'a gitmek üzere havalanan uçak düşmüştü. Uçaktaki 66 kişi hayatını kaybetti. Kazayla ilgili araştırmalar da önceki günlerde sonuçlandı. Kazanın, pilotun kokpitte yaktığı sigaradan kaynaklı olduğu belirtildi.

Mısır'ın Kahire şehrine gitmek için Fransa'nın Paris Chaerles de Gaulle kentinden 2016 yılında havalanan EgyptAir'in MS804 sefer sayılı uçağı Yunanistan'ın Girit Adası'nın güney kesiminde düştü. Kaza nedeniyle 66 yolcu ve mürettebat hayatını kaybetti.
 
ÖLÜM SARMALINDAN ÖNCE ŞİDDETLİ DÖNÜŞLER YAPMIŞ

Fransa'da Paris Charles de Gaulle'den kalkan uçakta kimliği tespit edilen 1 İngiliz, 12 Fransız, 30 Mısırlı, 2 Iraklı ve 1 Kanadalı yolculuğunu olduğu açıklanmıştı. Yetkililer uçağın 'ölüm sarmalına' düşmeden önce şiddetli dönüşler yaptığını söylemişti.

UÇAK, KOKPİTTE YAKILAN SİGARA YÜZÜNDEN DÜŞMÜŞ

Kazanın ardından ABD Donanması'nın da dahil olduğu büyük bir arama-kurtarma görevinin ardından uçağın karakutusu Yunanistan'da bulunmuştu. Karakutu üzerinde yıllarca devam eden çalışmanın sonucunda soruşturma tamamlandı ve kazaya uçağın pilotun kokpitte yaktığı sigaranın acil durum maskesinden sızan oksijenle tepkimeye girerek bir patlamaya yol açtığı açıklandı.

O DÖNEM SİGARA İÇMEK YASAK DEĞİLDİ

Havacılık uzmanları tarafından hazırlanan ve Paris'teki Temyiz Mahkemesine gönderilen bir rapora göre, Mısırlı pilotların kokpitte sigara içtikleri biliniyordu çünkü bu uygulama kazanın yaşandığı anında yasak değildi.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku