• Diğer

Politika

Millet İttifakı 13. Cumhurbaşkanını belirleyecek

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, 6'lı Masa'nın tüm paydaşlarının 2 Mart'taki toplantıya hazırlandığını belirtti. 6'lı Masa'nın cumhurbaşkanı adayının açıklanması için tarih veren Zorlu, "Milletimiz müsterih olsun, 2 Mart'ta Millet İttifakı 13. Cumhurbaşkanını belirleyecek, bu iradeyi gösterecek ve en kısa zamanda da bu iradenin ortaklaşmasıyla bunu milletimizle paylaşacağız." ifadelerini kullandı.

Millet İttifakı 13. Cumhurbaşkanını belirleyecek

28 Şubat 2023 17:36
-A

+A

İyi Parti Sözcüsü Prof. Dr. Kürşad Zorlu, parti genel merkezinde basın toplantısı düzenleyerek gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Zorlu, Kızılay'ın hafızasının yok etmeye yönelik bir tavır gösterilerek, 2016'da yapılan bir tüzük değişikliğiyle şirketleşmenin önünün açıldığını ve geriye dönük Kızılay'ın yardım kuruluşu olma felsefesinin adım adım elinden alındığını ileri sürdü.
 
"HANİ KIZILAY DEVLETTİ, SIĞINACAĞIMIZ LİMANDI"
Yeni Kızılay tüzüğüyle bir vakıf üniversitesi açılması yetkisinin verildiğini anımsatan Zorlu, "Üniversite kurmak güzel ama sizin birincil vazifeniz bu mu? Gayrimenkullerinin yüzde 50'sini bu vakfa aktarma süreci başlatılmış. Peki asli göreviniz ne oluyor? Hani Kızılay devletti, sığınacağımız limandı. Kesinlikle kabul etmiyoruz. Kızılay Başkanının derhal istifa etmesi gerekiyor." diye konuştu.
 
"HEPİMİZ BU ÜLKENİN YURTTAŞLARIYIZ"
Bazı futbol müsabakalarındaki "hükümet istifa" sloganlarına değinen Zorlu, "Hiç kimsenin, hiçbir futbol kulübünün, hiçbir taraftarın vatan, millet sevdasını sorgulamak kimsenin haddine değildir. Hepimiz bu ülkenin yurttaşlarıyız." ifadesini kullandı.
 
"PROTESTO, ELEŞTİRİ BİR İNSAN HAKKI"
Zaman zaman stadyumlarda sloganlar atıldığını belirten Zorlu, şöyle devam etti: "Daha önce 'vatan canım sana feda', 'ne mutlu Türküm diyene' diyen, kaşkollarını, şapkalarını, montlarını sahanın içine atan da aynı taraftardır. Şimdi 'stadyumlarda siyasallaşma oluyor' diye bir feveran içerisindeler. Aynı tepkiyi, Anıtkabir'de siyaset sloganları atıldığında da bekleriz. Böyle bir hassasiyeti orada bekleriz. Protesto, eleştiri bir insan hakkı. Ama taraftarlara çağrıda bulunmak istiyorum, seçim yaklaşmaktadır, tepkimizi de direncimizi de irademizi de inşallah hep birlikte sandıkta göstereceğiz. Bu gidişata hep birlikte son vereceğiz."
 
"2 MART'TA MİLLET İTTİFAKI 13. CUMHURBAŞKANINI BELİRLEYECEK"
Zorlu, toplantının ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu'nun, Akşener'i ziyaretinin ardından tüm paydaşların adım adım 2 Mart'taki toplantıya hazırlandığını vurgulayan Zorlu, şunları dile getirdi: "Görüşmeden sonra bazı yayınlarda, değerlendirmelerde 'aday üzerinde mutlak bir anlaşma olduğu' ya da bize atfen kullanılan ve asla kabul etmeyeceğimiz 'pazarlık' gibi birtakım ifadelerin hiçbirisi gerçeği yansıtmamaktadır. Ama milletimiz müsterih olsun, 2 Mart'ta Millet İttifakı 13. Cumhurbaşkanını belirleyecek, bu iradeyi gösterecek ve en kısa zamanda da bu iradenin ortaklaşmasıyla bunu milletimizle paylaşacağız. Biz, İYİ Parti olarak milletimizin neyi istediğini, neyi beklediğini biliyoruz. Bu sorumlulukla Genel Başkanımız görüşmelerini gerçekleştiriyor."
 
"GRUBUMUZ, GENEL BAŞKANIMIZI TAM OLARAK YETKİLENDİRDİ"
İstişareye önem veren bir parti olduklarını belirten Zorlu, dün Akşener'in milletvekilleri ve başkanlık divanı üyeleriyle uzun bir toplantı yaptığını aktardı. Zorlu, "Burada deprem konusundaki gelişmelerin yanı sıra elbette bu konular konuşuldu. Tümüyle ilgili oybirliğiyle İYİ Parti milletvekili grubumuz, Sayın Genel Başkanımızı tam olarak yetkilendirmiştir, 2 Mart'taki toplantı için. Yarın da Genel İdare Kurulu gerçekleşecek. Bu şekilde milletimizin istek ve iradesini masaya götürmek suretiyle nihai neticeye ulaşmanın gayreti içerisinde olacağız." açıklamasında bulundu.
 
"SEÇİM OLMAK ZORUNDA"
"Seçimin olabilirliğinden ziyade seçim olacak. Olmak zorunda çünkü anayasamızda açıkça kurallar belirlenmiştir. Sayın Cumhurbaşkanının 14 Mayıs'a ilişkin bir açıklama yapacağını biliyoruz, henüz gerçekleşmiş bir konu değil. Böyle olmazsa bile 18 Haziran belirlenmiş seçim tarihidir. İYİ Parti ister 14 Mayıs'ta olsun ister 18 Haziran'da olsun, yapılacak seçimlere hazırdır. Milletimizin değişim istediğinin farkındadır ve bunu üstlenmeye kararlıdır."
 
"KULLANDIKLARI OYUN GELDİKLERİ İLDE GEÇERLİ OLMASINI İSTİYORUZ"
Partinin, deprem bölgesindeki vatandaşların oy kullanımına ilişkin çalışmasını hatırlatan Zorlu, "Göç hareketliliğini de esas alarak vatandaşların bulundukları yerde yaşamalarına devam etmelerini isteyen bir siyasi parti olarak yapılacak seçimlerde deprem bölgesinden başka illerimize gitmiş vatandaşlarımızın oy kullanırken kullandıkları iradenin ve oyun geldikleri ilde geçerli olmasını istiyoruz. Oyunun geldiği ilin iradesini yansıtmasını istiyoruz." görüşünü paylaştı. Zorlu, bu amaçla Seçim İşleri Başkanlığınca bir çalışma hazırlandığını söyledi.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku