• Diğer

Dünya

Küresel gıda krizi hızla yayılıyor!

Almanya'da enflasyon, son 48 yılın en yüksek seviyelerine ulaşırken Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle gıda ürünlerine erişmekte güçlük yaşanıyor. Almanya'da faaliyet gösteren bir süpermarket devi, makarna ve un satışına sınırlama getirildi. Buna göre, müşteriler yalnızca 1 paket makarna ve un alabilecek.

 Küresel gıda krizi hızla yayılıyor!

8 Haziran 2022 12:15
-A

+A

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle çoğu ülkede enerji krizi yaşanırken bu kez dünya, gıda krizi ile karşı karşıya. Tahıl ürünlerinin ihracatında yaşanan sıkıntılar Almanya'da hissedilmeye başladı.
 
GIDA ÜRÜNLERİNE YÜZDE 70 ZAM

Ayçiçek yağının fiyatının geçtiğimiz yıllara göre iki kat arttığı ülkede buğday, un, süt, peynir, ekmek, makarna, yoğurt, sıvı ve işlenmiş yemeklik yağ ürünlerine ciddi oranda zam yapıldı. Yapılan zamların ardından oluşan talep market raflarını etkiledi. Bazı indirimli marketler, birçok üründe yüzde 50-70 arasında zam yapacağını duyurdu.
MAKARNA VE UN SATIŞI 1 PAKETLE SINIRLANDIRILDI

Gıda ürünlerini etkileyen krizin ardından Alman süpermarket devi Rewe, müşterilerin kişi başına sadece bir paket makarna ve un alabileceği şekilde sınırlama getirdi. Söz konusu ürünlerin altına yerleştirilen uyarı notlarında müşterilere bir paketten fazla ürün alınmaması için uyarı yapıldı. Bir Reddit kullanıcısı, yapılan uyarıya görseli sosyal medya hesabından paylaştı.
GIDA KRİZİNİNDE KİLİT ÜLKE TÜRKİYE

Gözler, Ukrayna'daki tahıl stoklarının küresel pazarlara ulaşmasını sağlamak amacıyla yapılacak 4'lü toplantıya çevrildi. Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler'in yer alacağı toplantının bu hafta gerçekleştirilmesi bekleniyor. Öte yandan Rus gazeteler, Odessa'dan tahıl yüklü gemilerin çıkışı konusunda bir plan üzerinde anlaşıldığını yazdı.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku