• Diğer

Ekonomi

Koridorlar tıka basa doluydu!

Türkiye'nin dört bir yanından gelen vatandaşların son zamanlarda Gürcistan'ın Batum şehrine günübirlik telefon satın almaya gitmesi Artvin'deki Sarp Sınır Kapısı'nda aşırı yoğunluğa sebep oluyordu. Ancak 2023 IMEI kayıt ücretinin yüzde 122,9 zamlanarak 6 bin 90 liraya yükselmesi sonrası Sarp Sınır Kapısı'ndaki yoğunluk yerini sessizliğe bıraktı. Salon ve koridorlar boş kaldı.

Koridorlar tıka basa doluydu!

9 Ocak 2023 15:27
-A

+A

 
 
Artvin'in Kemalpaşa ilçesinde bulunan Sarp Sınır Kapısında, akıllı telefon yoğunluğu sona erdi. Ülkemize göre Gürcistan'da akıllı telefonların fiyatı daha uygun olunca, Türkiye'nin dört bir yanından gelen vatandaşlar günü birlik Gürcistan'ın Batum şehrine giderek telefon satın alıp, ülkemize geri dönüyordu. Bu da Sarp Sınır kapsında yoğunluğa neden oluyordu.
 
IMEI ZAMMI SONRASI YOĞUNLUK BİTTİ
Yeni yılda, IMEI, ye (Uluslararası Mobil Cihaz Kodu) gelen zamanda bu yoğunluk sona erdi. Gürcistan'dan alınan telefonlar ülkemizde kullanıla bilmesi için IMEI kaydının yapılması gerekiyor. Bu ücret 2022 için 2732 lira iken, yeni yıldan sonrası 'Yeniden Değerleme Oranı' sonrası 2023 IMEI kayıt ücreti, yüzde 122,9 zamlanarak, 6 bin 90 liraya çıkartıldı. Bu da yoğunluğun sona ermesine neden oldu.
 
SALON VE KORİDORLARDA SESSİZLİK HAKİM
Gümrük kapısı koridorları ve vergi iadesi (tax free) bekleme salonlar insan akınına uğramıştı. Yeni yıl sonrası ise koridorlar ve bekleme salonlarda sessizlik hakimdi.
 
"İNANILMAZ BİR YOĞUNLUK VARDI"
Yeni yıl öncesi telefon almak isteyenlerin yoğunluğunu yaşadığını ifade eden bölge halkından Erhan Durucan, "Gelen zamlarla birlikte yoğunluk azaldı. Hatta hiç kalamadı. İnsanlar Gürcistan'da daha uygun diye akın akın geliyordu. Şimdi gelen giden yok" derken, taksici esnafı Mert Çakır ise "İnsanlar ülkemizin farklı illerinden gelip Batum'dan telefon alıyordu. İnanılmaz bir yoğunluk vardı. Şimdi ise kimseler gelmiyor. Öğrendiğimize göre telefon kayıt ücretine zam gelmiş, fazla bir avantajı kalmamış" ifadelerini kullandı.Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku