• Diğer

Yerel

Konut Almanın Tam Zamanı!

YATILI BÖLGE Turyap Müdürü Ali Osman Arslantürk, 2018 yılı gelmeden önce konut almak isteyenlerin acele etmesi gerektiğini belirterek: “İnşaat malzemelerindeki artış, yılbaşı itibarıyla konut fiyatlarına yansıyacak. Yeni yıl itibarıyla zam yağmurlarına yakalanmak istemeyenler için konut almak için en uygun zaman” dedi.

Konut Almanın Tam Zamanı!

11 Aralık 2017 09:17
-A

+A

HABER/ALİ KEKLİK

İnşaat malzemelerindeki yapılan zamları değerlendiren Ali Osman Arslantürk,“Satışlardaki durgunluk nedeniyle fiyatlara zamlar yapılmıyor. Bu rekabetin dışında kalmamak için inşaat firmaları ve gayrimenkul firmalarının tamamı fiyatlarına bu zamları yansıtmadılar. İnşaat maliyetlerindeki artış yeni yapılacak konut fiyatlarının yükselmesine neden olacaktır” diye konuştu.
 
“İnşaat Malzemeleri Beklentinin Üzerinde Yükseldi”
 
Yeni yılın zamlarla birlikte geleceğini kaydeden Arslantürk konuşmasını şöyle sürdürdü: “İthal malzeme olmak üzere işçilik maliyetleride artıyor. Satışlardaki durgunluk nedeniyle fiyatlara zamlar yapılmıyor. Bu rekabetin dışında kalmamak için inşaat firmaları ve gayrimenkul firmalarının tamamı fiyatlarına bu zamları yansıtmadılar. İnşaat maliyetlerindeki artışın sonunda yeni konut fiyatlarının yükselmesine neden olacaktır. Çok sayıda yeni konut inşaatı var. Fakat satılmayı bekleyen eski maliyette üretilen çok sayıda konut var. Konut satıcıları henüz maliyet artışlarını konut fiyatlarına yansıtmadığından,yılbaşından sonra bu konut fiyatlarına yansıyacaktır.Yılın üçüncü çeyreğinde malzeme artışı yüzde 18,7 işçilik artışı yüzde 11,9 oranında bir artış var. Geçen yılın yine aynı çeyreğine göre yüzde 25 oranında fiyatlarda bir artış söz konusu. Demir çelik maliyetlerinde yüzde 58,1 kalorifer malzemelerinde yüzde 26,6 elektrik malzemelerinde yüzde 25,5 sıhhi tesisatta yüzde 25.Malzeme fiyatlarını artışının yanında bir yıllıkki işçilik maliyeti yüzde 15 ile 20 arasındaki artış dikkatleri çekiyor.”
 
“Konut Fiyatları Şuan En Uygun Seviyede”
 
Konut fiyatlarını şuan normal seviyelerde olduğunu ve kısa bir süre sonra fiyatların yükseleceğinin altını çizen gayrimenkul ve yatırım uzmanı Arslantürk şunları söyledi: “Hükümetimiz tapu harçlarından dolayı yüzde 3’lük bir indirim yapmıştı. Bu konut fiyatlarında bir hareketliliğe neden oldu. Yani geçen yıl 290 bin TL ye satılan daire bu yıl 250 TL ye satıldı. Burada arazi fiyatlarında bir düşüş söz konusuydu, o yüzden fiyatlarda esneme oldu.  Şuan için konut almak için bir fırsat söz konusu. Hem almak isteyen, hem almak isteyen taraflar her zaman mevcuttur, sadece piyasalar biraz daha durulur mu beklentisi içerisindeler. Şuan için fiyatlar dipte diyebiliriz. İnşaat firmaları ellerindeki olan konutları satmaya çalışıyor. Şuan için inşaat firmaları karlarını düşürdüler. Sektör temsilcileri piyasa öngörüsü en geç yılsonunda konut fiyatlarının hızla tırmanacağı öngörülüyor. Şuan için konutlarda bir hareketlilik söz konusu. Yılsonuna kadar konutlarda bir hareketlilik bekliyoruz. Yılbaşından sonra fiyatlarda bir artış söz konusu olacak.”
 
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku