• Diğer

Gündem

Hazine taşınmazları karşılığında yeni okullar yapılacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile başlattıkları Arsa Karşılığı Okul Yapımı Modeli ile kaynak çeşitliliğini artıracaklarını belirterek, "Bu model bir yandan yeni eğitim yapılarının yükselmesine imkan tanırken bir yandan da Hazine taşınmazlarının yeni projelerle değerlendirilmesine imkan veriyor." dedi.

Hazine taşınmazları karşılığında yeni okullar yapılacak

4 Şubat 2019 15:28
-A

+A

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat  Kurum, Batıkent Mehmet Akif İnan İlkokulu'nda "Hazine Taşınmazları Karşılığında  Okul Yapılmasına İlişkin Protokol"ün imza törenine katıldı.  
 
Bakan Selçuk, törendeki konuşmasına 2018-2019 eğitim öğretim yılının  ikinci döneminin hayırlı olması temennisini dile getirerek başladı.  
 
Eğitimin baş öznesinin insan olduğunu, insanın var olduğu mekandan  beslendiğini, o mekanın havasının insanın ruhuna can verdiğini anlatan Selçuk, bu  etkileşimin sonunda insanın ve toplumun geliştiğini vurguladı.
 
 
Okulları da çok daha güzel ve yaşanabilir mekanlar haline getirme  sorumluluğunu yerine getirmeye gayret ettiklerini ifade eden Selçuk, eğitimde  zaman içinde birtakım değişikliklere ihtiyaç duyulduğunu, bu değişimleri ise pilotlamalar sonucunda ortaya çıkan duruma göre planladıklarını dile getirdi.
 
Protokolün konusunun okul yapımında finansman çerçevesinde yeni bir  model olduğunu aktaran Selçuk, şu bilgileri verdi:
 
"Bu modelle çocuklarımızın çok daha rahat okullarda, çok daha farklı  imkanlarla eğitim görmelerine fırsat sağlamaya çalışıyoruz. Okullarımızın bu tür  uygun mekanlara dönüşebilmesi için finansmanını da doğru modellememiz şart. Okul  yapımının finansmanında merkezi bütçeden ayrılan kaynakların dışında tıpkı  bugünkü protokolün konusu olduğu gibi diğer bakanlıklarımızla geliştirilen iş  birlikleri de çok önemli bir yer tutuyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızla  başlattığımız Arsa Karşılığı Okul Yapımı modeli ile kaynak çeşitliliğimizi  artırmış oluyoruz. Bu model bir yandan yeni eğitim yapılarının yükselmesine imkan  tanırken bir yandan da Hazine taşınmazlarının yeni projelerle değerlendirilmesine  imkan veriyor."
 
Bakan Selçuk, "Bütün iş adamlarımızı ve girişimcilerimizi, bu projeye  davet ediyorum ve iştirak etmelerini temenni ediyorum." çağrısında bulundu.
 
Selçuk, iki bakanlık arasındaki protokolün başka yenilikçi  uygulamaların geliştirilmesi için de bir zemin teşkil ettiğini söyledi.
 
Bakan Selçuk, protokolün hayırlı olması temennisinde bulundu.
 
"2 BİN DERSLİĞİ ÜLKEMİZE KAZANDIRMIŞ OLACAĞIZ"
 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ise protokol imza töreninde  Türkiye'nin eğitim ve öğretimine katkı vermek ve çocukların yarınlarına dokunmak  için bir araya gelindiğini söyledi.
 
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin de bir gereği olarak  bakanlıklarla sürekli iş birliği içerisinde olduklarını vurgulayan Kurum, MEB ile  yaptıkları protokolle, özel eğitime ihtiyacı olan ve tekli eğitime geçiş için  çocukların eğitime erişimlerini Hazine taşınmazları ile desteklediklerini ifade  etti.
 
Yeni dönemde, Türkiye'deki eğitim kalitesinin arttırılmasına yönelik  çalışmaların kalitesi, sürdürülebilirliği ve verimliliğinin arttığına işaret eden  Kurum, "Eğitimin önündeki sorunları çözmekte büyük yarar sağlayan bu  değişiklikle, eğitim sistemimizde önemli bir sıçramanın yaşanacağına gönülden  inanıyorum. Bu kapsamda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak biz de tekli eğitime  geçişin ve özel eğitime ihtiyacı olan çocuklarımızın eğitime daha kolay erişmelerini istiyoruz, destekliyoruz." diye konuştu.
 
 
"700 MİLYON LİRA DEĞERİNDE HAZİNE TAŞINMAZINI BELİRLEDİK"
 
Bakan Kurum, bu protokol kapsamında, MEB'in okul ihtiyacı olan illeri  belirlediğini, Bakanlığın da toplamda 2 bin dersliğin yaptırılması karşılığında,  arsa karşılığı inşaat yöntemiyle Hazine taşınmazlarını yüklenicilere  devrettiklerini dile getirdi.
 
MEB'in yaptırılacak okulların tip projelerini ve maliyetlerini  belirleyeceğini anlatan Kurum, kendilerinin de imar planlarında ticaret, konut ve  sanayi alanı olarak ayrılmış hazine arazilerini okul yapımı karşılığında  yüklenicilere devredeceklerini söyledi.
 
"Bütçe kaynaklarıyla yapılacak okullara ilaveten Bakanlığımız olarak  Hazine taşınmazları verilmek suretiyle biz de bir lira bütçe kaynağı kullanmadan,  2 bin dersliği ülkemize kazandırmış olacağız." diyen Kurum, bunun eğitime dair çok büyük bir destek kampanyası olarak adlandırılabileceğine işaret etti.
 
İlk etapta 20 ilde bin 400 derslik yapımında kullanılmak üzere 700  milyon lira değerinde Hazine taşınmazını belirlediklerini aktaran Kurum, ikinci  etapta ise kalan 2 bin dersliği tamamlamak üzere ihtiyaç duyulan bölgelerde  illerde Hazine taşınmazlarını belirlemek suretiyle bu okul yapımını  gerçekleştireceklerini ifade etti.
 
Kurum, milletin olan Hazine taşınmazlarını yine milletin, çocukların  ihtiyacı için kullanmaya gayret gösterdiklerinin altını çizdi.
 
Sıfır Atık Projesi'ne de değinen Kurum, "Ülkemizde yaklaşık 64 bin 500  okulumuzun hemen hemen 7 bin 800'ünde sıfır atık uygulamasına geçmiş bulunuyoruz.  Mehmet Akif İnan okulumuz da sıfır atık uygulamasına geçmiş okullarımızdan biri.  Bu anlamda okul müdürümüzü, öğretmenlerimizi, öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Bu  noktada Milli Eğitim Bakanlığı, TEMA ve Bakanlığımız arasında yapılan protokol  çerçevesinde de 50 bin öğrencimize sıfır atık eğitimini ve bilincini kazandırmaya  gayret gösteriyoruz." dedi.
 
Konuşmaların ardından Bakanlar Selçuk ve Kurum protokolü imzaladı.iha
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ANKET

ÖNE ÇIKANLAR

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku