• Diğer

Gündem

Erdoğan'dan "iki adaydan biri kadın olacak" talimatı

AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Lütfiye Selva Çam, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın belediye meclis ve il genel meclis üyeliklerinde "iki adaydan biri kadın olacak" talimat verdiğini bildirdi.

Erdoğan'dan "iki adaydan biri kadın olacak" talimatı

5 Şubat 2019 13:09
-A

+A

AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Lütfiye Selva Çam, 31 Mart'taki yerel seçim öncesinde AK Parti Kadın Kolları  Başkanlığının yaptığı çalışmaları anlattı.
Erdoğan'ın talimatıyla tüm il ve ilçelerde sandık bazlı çalışmalara  başladıklarını belirten Çam, öncelikle yüzde 25 ve altında oy aldıkları  sandıklara yoğunlaştıklarına değindi.
Bu vesileyle "çat kapı" ziyaretler de gerçekleştirdiklerini ve bütün  mahalleleri taradıklarını ifade eden Çam, şöyle konuştu:
"Şu an 192 bin sandığımız var. Türkiye genelinde başlangıçta az oy  aldığımız sandıklardan başlayarak 31 Mart'a kadar tüm sandıklarımızın  ziyaretlerini yapmış olmayı hedefliyoruz. Daha sonra arkadaşlarımız gittikten  sonra da genel merkezimizden sohbet yapılan evleri arayarak nasıl geçtiği  noktasında da bir geri dönüş almaya çalışıyoruz. Çok ciddi bir ses getirdi bu  çalışma. 'AK kadınlar sahada ses getirecek' dedik. İnşallah bütün sandıkları  ziyaret ederek 31 Mart'ta gezilmedik sandık bırakmayacağız."
 "BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARI İLE KADINLARI BULUŞTURACAĞIZ"
İlçe belediye başkan adayları da belirlendikten sonra, belediye başkan  adaylarıyla kadınları buluşturmayı hedeflediklerini aktaran Çam, şu anda bazı  ilçelerde bu buluşmaları gerçekleştirdiklerini söyledi.
"Kadınlar Şehri Konuşuyor" başlığı altında bu buluşmaları  gerçekleştireceklerine işaret eden Çam, sivil toplum örgütleri, akademisyenler ve  şehrine dair sözü olan bütün kadınları  söz konusu etkinliklere davet etti.
Çam, etkinliklere katılacak olanlardan şehirlerinde kadınlara ait  görmek istedikleri tüm detayları paylaşmalarını, sorular sormalarını  isteyeceklerini kaydetti.
  "100 SORUYA İNDİRGEDİK"
Sahada anket çalışmaları yaptıklarını ve seçmenlerden aldıkları 6 bin  soruyu 11 başlık altında toplayıp 100 soruya indirgeyerek buna uygun hazırlıklar  yaptıklarına dikkati çeken Çam, "Kadın Kollarımız, sahaya çıktıklarında  en ufak  cevapsız soru bırakmayacak şekilde hazırlıklarını tamamlamış durumda." diye  konuştu.
Kendilerine daha çok belediye başkan adaylarına yönelik sorular  sorulduğunu bildiren Çam, yeni ekonomi planıyla ilgili detaylı sorularla da  karşılaştıklarını anlattı.
AK PARTİ'NİN KADIN SİYASİ AKTÖRLERİ BİR ARAYA GELDİ
AK Parti'nin 25 kadın belediye başkan adaylarıyla 30 Ocak'ta bir  toplantı gerçekleştirdiklerini hatırlatan Çam, burada tecrübe paylaşımında  bulunduklarını dile getirdi.
Ardından düzenlenen yemekte AK Parti'nin kadın vekilleri, belediye  başkan adayları ve MKYK üyeleri ile bir araya geldiklerini aktaran Çam,  "Hedefimiz, hem kadınların güç birliği yapmalarını sağlamak hem de AK Parti'nin  kadın siyasi aktörlerini bir araya getirmekti." ifadesini kullandı.
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN KADIN ADAY TALİMATI  
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın belediye meclis üyelikleri ile ilgili  talimatı olduğunu vurgulayan Çam, şu bilgileri verdi:
"Belediye meclis üyelikleri ve il genel meclis üyeliklerinde Sayın  Cumhurbaşkanımızın hem 2009'da hem 2014'te bir talimatı vardı, 'her üç adaydan  biri kadın olacak' şeklinde. Bu dönemde 'iki adaydan biri kadın olacak' şekilde  bir talimat verdi. Birinci sıra ana kademe ikinci sıra kadın kolları, üçüncü sıra  gençlik kolları diye bir talimatı olduğu için biz de bütün adaylarımızla bir ön  çalışma yaptık.
4 bin 219 kadın belediye meclis üyesi aday adayıyla birlikte 11 bölge  esasıyla MYK üyelerimizin tamamı, başkan yardımcılarımız gitti, birebir  görüşmeler yaptılar, tanışma toplantıları yaptılar. Buradaki amacımız aslında  ehliyet ve liyakat sahibi, ilçelerinde katma değer üretebilecek oraya faydası  olabilecek nitelikteki olan arkadaşlarımızı önceleyerek bir liste oluşturmak ve  çalışma yapmaktı."
Lütfiye Selva Çam, kadın belediye başkan yardımcısı ve muhtar adayı  sayısının artırılması için de ciddi bir çalışma içinde olduklarını söyledi.iha
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ANKET

ÖNE ÇIKANLAR

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku