• Diğer

Politika

Erdoğan, balkon konuşması yaptı:

Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi'nde balkon konuşması yaptı: Açık ara öndeyiz

Erdoğan, balkon konuşması yaptı:

15 Mayıs 2023 03:04
-A

+A

 
 
İstanbul'dan Ankara'ya geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti Genel Merkezi'nde balkon konuşması yaptı. Henüz kesin sonuçların belli olmadığını belirten Erdoğan, "Açık ara önde bulunuyoruz" ifadelerini kullandı.
 
Türkiye, Cumhuriyet'in 100. yılında 13. Cumhurbaşkanı'nı ve TBMM 28. Dönem Milletvekillerini belirlemek için bugün sandık başına gitti. Sandıkların yüzde 96'sından fazlası açıklanırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan yarışı önde götürüyor. Akşam saatlerinde Ankara'ya geçen Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi'nde balkon konuşması yaptı.
 
Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:
 
"Henüz kesin sonuçlar belli olmamakla beraber açık ara önde bulunuyoruz. Sonucu beklerken sizlerin buradaki sevgisine mukabele etmek için geleneksel balkon konuşmamızı şimdiden yapalım dedik.
 
"BİRİLERİ MUTFAKTA BİZ DE BALKONDA"
Bu, sevdalıların buluşması. Bütün bu maratonun neticesini bu akşam sizlerle yaşıyoruz. Birileri mutfakta biz de balkonda. Aziz milletim, ekranları başında bizleri izleyen kıymetli vatandaşlarım. Sevgili Ankaralılar. Değerli dava ve yol arkadaşlarım. Sizleri en kalbi duygularımla, hürmetle, muhabbetle selamlıyorum.
 

"OYLARIN SAYIMI BİRAZ DAHA VAKİT ALACAK"
Ülkemiz 14 Mayıs seçimleriyle bir demokrasi şöleni daha alnının akıyla tamamlamıştır. Hem yurt içi oyların gayri resmi sonuçlarının belli olmasının hem yurt dışı oylarının sayımının biraz daha vakit alacağı anlaşılıyor. Biz fersah fersah geride olduklarını kendilerinin de bildiği tabloyu öndeyiz diye anlatarak milleti bir kez daha muhtemelen son kez kandırmaya çalışanlar gibi değiliz.
 
"MİLLİ İRADENİN TEZAHÜRÜNÜ BEKLİYORUZ"
Biz milletimize karşı hep harbi ve hasbi olduk. Bugün de seçimde açık ara önde olduğumuzu biliyor ancak sonucun tam oranlarıyla ne şekilde tecelli ettiği, henüz resmen önümüze gelmediği için milli iradenin tezahürünü bekliyoruz. Bu ne aşk, bu ne heyecan, bu ne sevda. Sözlerime İstanbul'dan Ankara'ya ve buraya gelene kadar sevgileriyle, coşkularıyla ahde vefalarıyla bizleri yalnız bırakmayan tüm kardeşlerime teşekkür ederek başlamak istiyorum. Aynı şekilde sandık kurullarında görev alan, müşahit olarak veya bireysel gayretleriyle gönüllü şekilde sandıklara sahip çıkan onlarla birlikte yurt dışı çalışmalarında vazife üstlenen her bir kardeşime teşekkür ediyorum.
 
"KAZANAN ÜLKEMİZ OLMUŞTUR"
En büyük teşekkürü rekor bir katılımla sandık başına giderek ülkesinin ve kendisinin geleceği için tercihini sandığa yansıtan vatandaşlarımın her birine teşekkür ediyorum. Seçimde tercihini bizden, AK Parti'den Cumhur İttifakı'ndan yana kullanan kardeşlerime hasseten şükranlarımı sunuyorum. Kazanan seçim tablolarının göstereceği rakamların ve oranların ötesinde tartışmasız bir şekilde ülkemiz olmuştur. Milletimiz olmuştur. Türkiye milli iradenin üstünlüğüne olan bağlılığıyla vatandaşlarının siyasi tercihindeki özgürlüğüyle dünyanın önde gelen demokrasileri arasında yer aldığını bir kez daha ispatlamıştır.
 
"TARİHİMİZİN EN YÜKSEK KATILIMLI SEÇİMLERİNDEN BİRİ"
Bu gerçeği seçimlere katılım oranının rekoruyla gösterdik. Dünyada benzeri yok. Tarihimizin en yüksek katılımlı seçimlerinden birini yaşadık. Bu gerçeği milletimizin tercihini huzur içinde sandığa yansıtmasıyla gösterdik. Kayda değer hiçbir üzüntü verici hadise yaşanmadan bu seçimi tamamladık.
 
"MİLLİ İRADENİN KARARINA SAYGI DUYDUK"
Bu gerçeği tüm parti temsilcilerinin gözetimi altında yürütülen seçim süreci ve sonuçlarının şüphesiz oluşuyla gösterdik. CHP yöneticileri ve bazı belediye başkanlarının tamamen kendi iç hesaplaşmalarının ürünü feveranları bu gerçeği değiştirmiyor. Ülkemiz hem siyasi hak ve özgürlüklerin kullanımı hem seçim sisteminin güvenirliği bakımdan dünyaya örnek olacak işleyişe sahiptir. kimsenin bu güzel tabloyu kendi kısır siyasi hesapları için bozmaya hakkı yoktur. Siyasi hayatımız boyunca istisnasız her zaman milli iradenin kararına; yani sizin kararınıza saygı duyduk. Bu seçimde de saygı duyuyoruz. Bundan sonraki seçimlerde de saygı duyacağız.
 
"27 MİLYON VATANDAŞIMIZA ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM"
Cumhur İttifakı işini biliyor, gereğini yaptınız. Herkesten de biz aynı demokratik olgunluğu bekliyoruz. Seçim kampanyası dönemindeki tartışmalar artık geride kalmıştır. Bu süreçte herkes milletimize sözünü söylemiş, milletimiz de bugün kararını vermiştir. Artık buna yeni yeni kılıflar uydurmanın anlamı yok. Milletimizin kararının ne olduğundu gayri resmi sonuçlar açıklandığında hep birlikte göreceğiz. Sonuç ne olursa olsun, Cumhurbaşkanlığında tercihini bizden yana kullanan 27 milyon vatandaşımıza şükranlarımı sunuyorum.
 
"2 MİLYON 600 BİN CİVARINDA FARK ATTIK"
Tercihini kimden yana yaparsa yapsın, demokrasi şölenine katılan 56 milyon vatandaşıma teşekkür ediyorum. 2 milyon 600 bin civarında fark attık. Kesin sonuçlarının çıkmasıyla bu rakamın çok daha yükseleceğine inanıyorum. Seçimin ilk turda bitip bitmediğini henüz bilmiyoruz. Milletimiz tercihini ikinci tura kalmasından yana yaptıysa onun da başımızın üzerinde yeri var. Yurt dışı oyların sayımı devam ediyor. Bize gönül veren tüm kardeşlerimden teyakkuz halinde olmaya devam etmelerini istiyorum. TBMM seçimi, Cumhur İttifakı'nın çoğunluğu kazanmasıyla neticelenmiştir. Parlamentoda çoğunluk Cumhur İttifakı'ndadır. Komisyonun geneline Cumhur İttifakı hakimdir. Seçim sonuçlarının ülkemizi ve milletimize hayırlar getirmesini diliyorum.
 
"BİZ TERÖRİSTLERLE KOL KOLA OLMADIK"
Biz teröristlerle kol kola olmadık. Biz Diyarbakır'daki Kürt kardeşlerimizin ölümüne neden olan Selo ile beraber olmadık. Biz 'cezaevlerinin kapılarını kırıp bebek katilini dışarı salacağız' diyenlerle olmadık. Biz Kandil'den talimat alanlarla beraber olmadık. Biz talimatı sadece rabbimizde ve milletimizden alırız. Hamdolsun büyük ve güçlü Türkiye olduk. Seçim sonuçlarının henüz kesinleşmemiş olması, milletimizin tercihinin bizden yana olması gerçeğini değiştirmiyor."
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

neden ayağa kalkmadı?

neden ayağa kalkmadı?

11:21 - 7 Haziran 2023

neden ayağa kalkmadı?

neden ayağa kalkmadı?

11:21 - 7 Haziran 2023

Kulisleri sallayan iddia:

Kulisleri sallayan iddia:

09:53 - 6 Haziran 2023

CHP'nin A takımı belli oldu!

CHP'nin A takımı belli oldu!

00:29 - 4 Haziran 2023

ÖNE ÇIKANLAR

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku