• Diğer

Gündem

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı'ndan araç ihalesi açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından, birimin gerçekleştirdiği araç ihalesi konusunda yapılan haberlere ilişkin, "Başkanlığımızca gerçekleştirilen işlemler, tamamen mevzuata ve kamu yararına uygun olup, basın etiğine aykırı bir şekilde ve algı yaratmaya dönük bir dille 'kıyak' olarak tanımlanması mümkün değildir." ifadesi kullanıldı.

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı'ndan araç ihalesi açıklaması

8 Ocak 2019 16:01
-A

+A

Başkanlıktan yapılan açıklamada, "Bugün Cumhuriyet gazetesinde, Sinan  Tartanoğlu imzasıyla 'Saray'dan kıyak ihale' başlığıyla bir haber yayınlanmıştır.  Söz konusu haberin kamuoyunda yanlış anlaşılmaya sebep olmaması için  Başkanlığımız tarafından bilgilendirmenin yapılması zaruri görülmüştür." denildi.
Başkanlıkça geçen yıl sonunda, 2019 ve 2020 yıllarını kapsayacak  hizmet aracı kiralama işi için rekabetçi ve şeffaf bir şekilde açık usulle  ihaleye çıkıldığına işaret edilen açıklamada, 14 Aralık 2018'de gerçekleşen  ihalenin tek bir firmanın teklif sunması, teklifin "Hizmet Alımı Suretiyle Taşıt  Edinilmesine İlişkin Esas Usuller"in 6. maddesinde öngörülen yüzde 2 limitiyle  yaklaşık maliyetin üstünde olması sebebiyle iptal edildiği aktarıldı.
Açıklamada, ihaleye konu hizmetlerin aksaklığa mahal vermeden  sürdürülmesi amacıyla yeniden açık ihaleye çıkıldığı, bunun için gerekli süre  sınırına uyulduğu vurgulanarak, pazarlık usulüyle yapılan ihaleye, Başkanlıkta  mevcut araç kiralama hizmetini yürüten firma da dahil olmak üzere 3 firmanın  davet edildiği ve ihalenin mevzuata uygun şekilde sonuçlandırıldığı bildirildi.
"ALGI YARATMAYA DÖNÜK ÇABA"
Yasalarda konuya ilişkin hükümlere de yer verilen açıklamada, şunlar  kaydedildi:
"Açık ihale usulüyle alınması öngörülen ancak yasal limitler dışında  gerçekleşen teklif sebebiyle kamu yararı korunarak iptal edilen bir ihalenin  tekrar açık ihale usulüyle ihale edilmesine kadar geçecek 3 ay gibi kısa bir  sürede pazarlık usulüyle ihale edilmesinin 'kıyak ihale' olarak tanımlanması algı  yaratmaya dönük bir çabaya ve gerçekleri saptıran bir habercilik üslubuna işaret  etmektedir. Ayrıca, haber metninde, 'Cumhurbaşkanlığı, garajındaki araçların 2019  yılı boyunca geçerli olacak kasko sigortaları için hizmet ihalesi açmadı. Bunun  yerine birden çok hizmet aracı kiralama ihalesi açıldı.' şeklinde bir ifade yer  aldığı görülmektedir. Bu ifadenin ne anlam ihtiva ettiği ve yapılan hizmet aracı  kiralama ihalesiyle nasıl bir ilişki kurulduğu anlaşılamasa da metni kaleme alan  muhabirin, 'haberini' bilgi eksikliği ve algı yaratma maksadıyla yazdığını takip  eden paragraftaki '… ancak araçlar için kullanılacak yakıt başka bir ihalenin  konusu oldu.' cümlesi bir kez daha göstermiştir. Zira, Hizmet Alımı Suretiyle  Taşıt Edinilmesine İlişkin Esas Usuller'in 6. maddesinin 1. fıkrasının (ç)  bendinde, 'Taşıtlar, yakıt hariç, şoförlü veya şoförsüz olarak  edinilebilecektir.' denilmektedir. Mevzuatın amir hükmünden de anlaşılabileceği  üzere, yakıt dahil araç kiralama hizmeti alınması mümkün değildir.  Başkanlığımızca izah edilen bu çerçevede gerçekleştirilen işlemler, tamamen  mevzuata ve kamu yararına uygun olup, basın etiğine aykırı bir şekilde ve algı  yaratmaya dönük bir dille 'kıyak' olarak tanımlanması mümkün değildir. Cumhuriyet  gazetesinin eksik bilgiyle tamamen gerçekleri çarpıtarak kamuoyunda algı  oluşturmaya dönük bu 'habercilik anlayışını' kınıyoruz."İha
 
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ANKET

ÖNE ÇIKANLAR

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku