• Diğer

Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ODTÜ'de flaş mesajlar!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ODTÜ Teknokent açılışında konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Tıp, mühendislik ve hukuk gibi temel alanlarda eğitim kalitesinin yükseltilmesi acildir. Nasıl topraklarımıza hükmetmeden bağımsız olamazsak, teknolojiye hakim olmadan da bağımsızlığımızı sürdüremeyiz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ODTÜ'de flaş mesajlar!

6 Şubat 2019 15:49
-A

+A

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle;
ODTÜ başarıları ile hep adından söz ettirmiştir. ODTÜ'yü hep kaliteli öğrencileriyle, sahip olduğu yüksek standartlı öğretim kadrosuyla değerlendiriyoruz. Eğitimde ODTÜ markası hala ilk sıralarda yer alıyorsa bunu kurulduğu toprakların mayasına borçludur. ODTÜ'nün kuruluş amacı 16 yıllık politikamızın ifade biçimidir.
İnsanlık tarihinin en eski eğitim kurumlarına ev sahipliği yapmış bir coğrafyada yaşıyoruz. Harran’dan Nusaybin’e, Cizre’den Hatay’a, İzmir’den Bursa’ya, Erzurum’dan İstanbul’a kadar ülkemizin her köşesi kadim eğitim kurumlarının izleriyle doludur. Biz mirasçısı olduğumuz medeniyetlerin bilime katkısını artırmakla mükellefiz.
Bilim ahlaki değerlere yaslanıyorsa o nispette insana ve topluma hizmet eder. Bilimin ticari meta haline gelmesine izin vermemeliyiz.
Çok ideal bir yüksek öğretime sahip olmadığımız bir gerçek. Yeni dönemde niteliğe, kaliteye yoğunlaşmamız gerekiyor. Yüksek öğrenim sistemimizi çok daha ileriye taşımamız şarttır.
"YÜKSELTİLMESİ ACİLDİR"
Vakıf üniversitelerimizin kaliteli eğitime katkıda bulunmadıklarını görüyoruz. 
Tıp, mühendislik ve hukuk gibi temel alanlarda eğitim kalitesinin yükseltilmesi acildir. Teknolojiyi geliştiren, üreten ülke konumuna gelmedikten sonra hedeflerimize ulaşamayız. Nasıl topraklarımıza hükmeden bağımsız olamazsak teknolojiye hakim olmadan da bağımsızlığımızı sürdürmeliyiz. Bu noktada en büyük görev üniversitelerimize ve hocalarımıza düşüyor.
"ÇİN'İ ÇOK BAŞARILI GÖRÜYORUM"
Küresel rekabette öne geçebilmek için üniversitelerimizi en etkin biçimde kullanmalıyız. Üniversite sanayi işbirliğini çok daha ileriye taşımalıyız. Bu noktada Çin Halk Cumhuriyeti'ni çok başarılı görüyorum. 
"DAHA YAPACAK ÇOK İŞİMİZ BULUNUYOR"
Teknoparkların kuruluş amaçlarının dışında kullanılmaması için buraya gelecek firmalar özenle seçilmelidir. Üniversitelerimizle birlikte daha yapacak çok işimiz bulunuyor.
Türkiye üniversite yönetmelerinin özerkliği bakımında dünyada gerçekten çok iyi bir yerdedir.iha
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ANKET

ÖNE ÇIKANLAR

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku