• Diğer

Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu trenden inen bir daha bu trene binemez

Partisinin Şanlıurfa mitinginde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ne diyorlar, 'Ben kazanınca tekrar AK Parti'ye geleceğim.' Bu trenden inenler bir daha bu trene binemezler. Bu davada bu treni terk edenleri, kusura bakmasınlar, bu can bu tende oldukça bir daha bu trene kabul etmeyiz" dedi.Şanlıurfalı sanatçı İbrahim Tatlıses de alanda vatandaşları selamladı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'la birlikte AK Parti'nin seçim şarkısı 'Nereden Nereye'ye eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu trenden inen bir daha bu trene binemez

8 Mart 2019 17:09
-A

+A

Cumhurbaşkanı ve AK  Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Şanlıurfa İl Başkanlığınca Abide Toplanma Merkezi  yanında düzenlenen mitingde vatandaşlara hitap etti.Şanlıurfa'nın tarihinin İdris Nebi ve Nuh Nebi ile şereflendiğini  belirten Erdoğan, "Hazreti İbrahim için yakılan ateşi suya, odunları da balığa  dönüştüren Urfa. Hazreti Eyyüb'ün sabrıyla şifa bulduğu Urfa, Hazreti Elyesa'ya,  Hazreti Şuayb'e, Hazreti Lut'a, Hazreti Musa'ya ev sahipliği yapan Urfa. Evliya  Çelebi'nin 'Deyr-i Mesih' dediği, Hazreti İsa'nın şehri Urfa. Hazreti Ömer'in  yadigarı Urfa. Haçlı seferlerinde kahramanlıklarıyla nam salan Urfa, Yavuz  Selim'in emaneti Urfa. Osmanlı'nın Rakka Eyaleti'nin merkezi Urfa. Düşman  işgaline karşı kıyama kalkan, yüreğinin ve bileğinin hakkıyla 'Şanlı' unvanını  alan Urfa. Seni muhabbetle selamlıyorum." sözleriyle konuşmasına başladı.Şanlıurfa'nın tüm ilçelerini tek tek sayarak selamlayan Erdoğan  ayrıca, "Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Şanlıurfa'nın tüm kadınlarını özellikle  selamlıyorum." dedi.Şanlıurfa'nın geçmişinin Şair Nabi'den Kazancı Bedih kadar binlerce  kültür, sanat ve edebiyat insanıyla süslü olduğunu bildiren Erdoğan, Ziya  Paşa'nın "Asaf'ın miktarını bilmez Süleyman olmayan, bilmez insan kadrini alemde  insan olmayan. Zülfüne dil vermeyen bilmez gönül ahvalini, anlamaz hal-i perişanı  perişan olmayan" mısralarını okudu.Şanlıurfalıların özünde, sözünde ve hikmetinde nimetin kıymetini  bildiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:"Urfa’yı ne kadar anlatsak, ne kadar yüceltsek azdır. Bu şehre  hayranlığımızı anlatmaya kelimeler yetmez, biz Urfa'yı seviyoruz. Urfa'nın da  bizi sevdiğini biliyoruz. Bugüne kadar hep yanımızda yer aldınız, inşallah 31  Mart seçimlerinde de yol arkadaşlığımızı, kader arkadaşlığımızı ve ahitleşmemizi  çok daha ileriye taşıyacağız. Urfa'nın geleceğine kast edenlere inat şehrimizi  her alanda 2023 Türkiyesi'ne hazır hale getirmek için büyükşehir ve ilçelerimizde  el ele, kol kola hedeflerimize yürüyeceğiz."Erdoğan, "Biz milletimizle Urfalılarla birlikte yürüyoruz. Karşımızda  da kimin kiminle yürüdüğünü de en iyi siz biliyorsunuz." dedi.
ŞANLIURFA'YA YAPILAN YATIRIMLAR
Erdoğan, mitinge katılanlara yönelttiği, "Urfa, 31 Mart'ta  istikrarımıza, istiklalimize ve istikbalimize göz dikenlere derslerini veriyor  muyuz? Urfa, 31 Mart'ta milli iradeye sahip çıkıyor muyuz? Urfa, 31 Mart'ta  tevazu, samimiyet ve gayretle 'Memleket işi gönül işi' diyor muyuz? Mardin, 31  Mart'ta mührü gönül belediyeciliğine vuruyor muyuz? Urfa, 31 Mart'ta büyükşehirde  ve ilçelerimizde belediye başkanlarımıza sahip çıkıyor muyuz?" sorularına, "Evet"  yanıtını aldı.
Şanlıurfa'ya tarihinin en büyük hizmetlerini getirdiklerini belirten  Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti'nin 17 yıllık iktidarında Şanlıurfa'ya 45 milyar  liralık yatırım yaptıklarını ifade etti.
Eğitimde, 11 bin 970 adet yeni derslik inşa ettiklerini anlatan  Erdoğan, "Çocuklarımızı okulsuz bırakmadık. Harran Üniversitemizi yeni fakülte,  meslek yüksekokulu ve yüksekokullarla büyüterek 25 bin öğrencisi ve bin 127  öğretim üyesi olan bir yer haline getirdik. Yükseköğrenim öğrencilerine 3 bin 894  kişi kapasiteli yurtlarla hizmet veriyoruz. Önümüzdeki bir kaç yıl içerisinde  Şanlıurfa, Viranşehir ve Siverek'te toplamda bin 550 kişilik yurt binaları  açacağız. Şehrimize 30 bin seyirci kapasiteli bir stadyum kazandırdık.  Şanlıurfa'ya gençlik merkezi, spor salonu, Hilvan'a, Suruç'a ve Viranşehir'e  gençlik merkezleri, Harran'a spor salonu, kapasiteli İlçelere futbol sahaları  inşa ettik. Ceylanpınar, Akçakale gençlik merkezlerinin ve Şanlıurfa Olimpik  Yüzme Havuzu'nun yapımı devam ediyor." diye konuştu.
Şanlıurfalı ihtiyaç sahiplerine yapılan desteklere de değinen  Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehit yakınlarına, engellilere ve yaşlılara 7,5 milyar  lira kaynak aktardıklarını, sağlıkta bin 775 yataklı 14 hastaneden oluşan 89  tesisi de Şanlıurfa'ya kazandırdıklarını belirtti.
 
Şanlıurfa'da 17 yıl önce bir tane olan organize sanayi bölgesi  sayısının 5'e yükseldiğini ve istihdamın da 20 bin 180 kişiye ulaştığını belirten  Erdoğan, Şanlıurfa'da biri gıda ihtisas olmak üzere 2, Birecik, Siverek ve  Viranşehir'de birer olmak üzere, 5 organize sanayi bölgesi daha kuracaklarını  aktardı.Tüm parsellerde faaliyet başladığında 39 bin kişilik yeni istihdam  sağlanacağını anlatan Erdoğan, Birecik'teki organize sanayi bölgesinin elektrik  sorununu da çözdüklerini bildirdi.Kente ayrıca bir teknopark ile araştırma geliştirme merkezi  kurduklarını da hatırlatan Erdoğan, "Şanlıurfalı iş insanlarımızı,  girişimcilerimizi yaklaşık 6,5 katrilyon lira tutarında yatırım teşvikiyle  destekleyerek, yaklaşık 54 bin kişilik ilave istihdam sağladık. Şehrimizdeki 40  bin 550 iş yerimize toplam 1 katrilyon liralık Sosyal Güvenlik Prim teşviki  verdik." diye konuştu.Şanlıurfa'nın yanı sıra Eyyübiye, Haliliye, Viranşehir, Karaköprü ve  Siverek'e doğal gaz getirdiklerini vurgulayan Erdoğan, bu yıl kalan ilçelere de  doğal gazı ulaştıracaklarını belirtti.Bu yıl Birecik'e doğal gaz getireceklerini aktaran Erdoğan, 31  Mart'tan sonra kenti çok daha büyük hizmetlerle buluşturacaklarını kaydetti."Şanlıurfa, hizmet siyasetini tercih ediyor muyuz? 31 Mart'ta  'memleket işi gönül işi' diyen kadroları iş başına getiriyor muyuz? Tercihimizi  istikrar ve güvenden yana kullanıyor muyuz? Şehrimizi gönül belediyeciliğiyle  buluşturuyor muyuz?" sorularını yönelten Erdoğan'a alandakiler, hep bir ağızdan  "evet" yanıtını verdi."Allah birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi daim etsin." diyen  Erdoğan, ülke için gece gündüz çalıştıklarını vurguladı.Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkeyi ve şehirlerini kardeşlikle büyütmek  istediklerine işaret ederek, cumhurbaşkanı olarak kendisi, büyükşehir belediye  başkanı ve ilçe belediyeleriyle el ele vererek, şehri daha iyi yerlere  taşıyacaklarını anlattı."ADAY OLMAYINCA BAKIYORSUNUZ NE DAVA VAR NE BİR ŞEY"
Seçmeni tezgah ve oyunlara gelmemeleri konusunda uyaran Erdoğan, şöyle  devam etti:
"Çok tezgahlar kuruluyor. Neymiş beyefendi aday olmamış, aday  olmayınca bakıyorsunuz ne dava var ne bir şey. Menfaat neredeyse oraya gidiyor.  Ne diyorlar, 'Ben kazanınca tekrar AK Parti'ye geleceğim.' Bu trenden inenler bir  daha bu trene binemezler. Bu davada bu treni terk edenleri, kusura bakmasınlar,  bu can bu tende oldukça bir daha biz bu trene kabul etmeyiz. Biz bu dava da  kimlerle bu yola çıktıysak bize ihanet etmedikçe biz beraber yolculuğumuza devam  ederiz. Onun için de emaneti emin ellere teslim ettik, onlarla yola devam  ediyoruz."
Alandakilere, "Siz de emanetinize sahip çıkıyor musunuz?" diye soran  Erdoğan, "Biz milletimizi birlikle, beraberlikle dayanışmayla geleceğe taşımak  istiyoruz. Bize ihanet edenlerle değil. Biz şehirlerimizi hizmetle, muhabbetle  yatırımla geliştirmek istiyoruz. Buna karşılık birileri ısrarla bölücülük  fitnesini içimize sokmaya ve büyütmeye çalışıyor." ifadelerini kullandı.
Türkiye'de 1984'ten bu yana vahşi eylemler gerçekleştiren bir bölücü  terör örgütü olduğuna vurgu yapan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bu örgüt bugüne kadar en başta benim Kürt kardeşlerim olmak üzere  sadece ülkemize ve milletimize zarar vermiştir. Bunlar doğmamış bebekleri, masum  çocukları öldürerek nice evlere ateş düşürmüştür. Silahını camide namaz kıldıran  imamlarımıza, çocuklarımıza eğitim vermek için çırpınan öğretmenlerimize, sağlık  görevlilerimize, yol yapan işçilerimize, ekmeğini peşindeki çiftçilerimize,  işinin başındaki esnafımıza çevirerek, savunmasız insanlarımızı hedef almıştır.  Askerlerimizin, polisimizin, korucularımızın karşısında tutunamayanlar, silahsız  vatandaşlarımıza etmediklerini bırakmamışlardır. Bu örgütün hiçbir zaman Kürt  kardeşlerimizin veya bölgemizdeki herhangi bir kesimin hakkını, hukukunu savunmak  gibi bir derdi asla olmamıştır. Bunlar ilk günden beri bölgemizde birtakım  güçlerin gönüllü veya paralı taşeronluğunu yapmıştır. Dün öyleydi bugün de öyle."
Kürt vatandaşların da yoksulluk, ihmal edilmişlik, baskı, haksızlık  gibi sıkıntıları olduğuna değinen Erdoğan, "Bu sıkıntılar Türkiye'nin  her  yerinde vardı ama bu bölgede daha ağır bir şekilde yaşanıyordu. Biz işte böyle  bir Türkiye'yi devraldık. Hemen kolları sıvadık, eğitim, sağlık adalet, emniyeti  ulaşım, tarım, enerji bütün bu alanlarda adımlarımızı attık. Ama bunlar ülkemizi  bölmeye çalıştılar." diye konuştu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, alandaki vatandaşlara, HDP'nin parti  yöneticileri ve milletvekillerine ait teröre destek veren konuşmalarını içeren  videoyu da dev ekrandan izletti.
Alandakilere, "Türkiye'de Kürdistan diye bir bölge var mı?" diye  seslenen Erdoğan, "Hayır" yanıtını aldıktan sonra, Türkiye'de Doğu Anadolu,  Güneydoğu Anadolu, Karadeniz, Akdeniz, Orta Anadolu, Ege ve Marmara bölgeleri  olduğunu kaydetti.
"Bu beyefendi Kürdistan özlemiyle yatıp kalkıyorsa Irak'ın kuzeyinde  Kürdistan var, buyursun oraya gitsin." diyen Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Bizim bu topraklarımızı bölmeye, bu vatanı bölmeye kimsenin gücü  yetmez ve yetmeyecek. Öbürü ne diyor, 'bizim arkamızda YPG var, PYD var, PKK  var.' Kadına bak ya, söylediği lafa bak. Bizim arkamızda da Şanlıurfa var,  Allah'ımız var.  Biz, 'yürüyeceksin, millet yürüyecek arkandan' böyle yürüdük,  böyle yürüyeceğiz. Bu işin teferruatı yok. Ne diyor? '1 Temmuz'a kadar terörle  mücadeleyi, kaldırmazsanız bu yasayı savaş kapıyı çalar'. Ne oldu, 1 Temmuz  geride kaldı. Cudi'de inlerine girdik, Gabar'da inlerine girdik, Tendürek'te  inlerine girdik hatta Kandil'de inlerine girdik. Neden? Benim milletimin huzurunu  kim kaçırıyorsa biz onların kapısını çalarız."
Erdoğan, tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet vurgusu yaptı.
Bu yıl turizmde Göbeklitepe yılı ilan ettiklerini hatırlatan Erdoğan,  bugün orada açılış yapacaklarını, ardından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla  sanatçıların da katılımıyla kadınlarla etkinlikte bir araya geleceklerini  anlattı.
NOTLAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının başında partisinin "Nereden  nereye" adlı seçim şarkısını söylerken sanatçı İbrahim Tatlıses de platforma  çıkarak, Erdoğan'ın yanında vatandaşları selamladı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan için hazırlanan "Lider" filminin gösterildiği  mitingde, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa  Varank, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan, AK Parti Kadın Kolları  Genel Başkanı Lütfiye Selva Çam, AK Parti Şanlıurfa milletvekilleri Zemzem  Gülender Açanal, Halil Özşavlı, Ahmet Akay, Mehmet Ali Cevheri, İbrahim Halil  Yıldız, Halil Özcan, Ahmet Eşref Fakıbaba ve Mehmet Kasım Gülpınar, AK Parti  Şanlıurfa İl Başkanı Bahattin Yıldız, Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi  ile AK Parti Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Zeynel Abidin Beyazgül de  birer konuşma yaptı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, mitinglerde kullandığı TIR’ın içerisinde yer  alan haritada, Şanlıurfa'nın üzerini raptiye ile işaretledi.
Erdoğan, miting sonrası belediye başkan adaylarıyla vatandaşları  selamladı.
Mitinge, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Aile, Çalışma ve  Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı  Prof. Dr. Fahrettin Altun da katıldı.iha
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ANKET

ÖNE ÇIKANLAR

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku