• Diğer

Gündem

Binlerce yıllık mozaikte dikkat çeken figür!

Osmaniye'nin Dere Mahallesi'nde 2015'te bir inşaat firmasınca yapılması planlanan bina inşaatın temel kazısı sırasında taban mozaikleri bulundu. Bölge 3. derece sit alanı ilan edilirken inşaat çalışması durdurularak bölge koruma altına alındı.

 Binlerce yıllık mozaikte dikkat çeken figür!

7 Ocak 2019 11:21
-A

+A

Geçen yıl kasımda başlanan kurtarma kazısı çalışmalarında ortaya  çıkarılan bir mozaikte ise turp figürüne rastlandı.Osmaniye İl Kültür ve Turizm Müdürü Burhan Torun, gazetecilere yaptığı  açıklamada, Türkiye'nin turp üretiminin yüzde 70-80'ini karşılayan Kadirli ile   özdeşleşen bir ürüne mozaikte rastlanmasının önemli olduğunu söyledi.Mozaiklerin milattan sonra 1. veya 2. yüzyıl Roma dönemine ait  olduğunu anlatan Torun, "Burada Zeugma ile eş değer mitolojik karakterlere  rastlıyoruz.
Kadirli'nin tarihine ışık tutacak bir çalışma." diye konuştu.Osmaniye çevresinde yürütülen kazı çalışmaları sırasında ilk kez insan  figürlü mozaiklere rastlanıldığını belirten Torun, şöyle devam etti:"Burada bulunan mozaikler o dönem insanlarının yaşamıyla ilgili  bilgiler veriyor. Mozaiğin birinde bir turp ile kucağında keklik ve elinde üzüm  olan bir insan figürü yer alıyor. Bu figür, Kadirli ile özdeşleşen turpun bölgede  yaklaşık 2 bin yıl önce de yetiştirildiğini gösteriyor. Ayrıca mozaiklerde  Kadirli merkezde o dönemle ilgili ilk yazılı belgeyi de bulmuş durumdayız."AK Parti Osmaniye Milletvekili Mücahit Durmuşoğlu da kazı kurtarma  çalışmalarında ortaya çıkarılan mozaiklerin yerinde korunacağını bildirdi.Bu bölgede çıkan mozaiklerin diğer kazı çalışmalarına da ışık  tutacağını vurgulayan Durmuşoğlu, şunları kaydetti:"Kadirli'nin kadim bir ilçe olduğunu bu çıkan taban mozaikleri de  açıkça göstermektedir. 11 işçi 6 ay süreyle kazı çalışmalarına devam edecek. Bu  bölgeyi bir çatıyla kapatıp açık hava müzesi haline getirmek için çalışmalarımız  sürüyor. İlçemizin bir turizm merkezi olması yönünde çalışmalarımız devam edecek.  Ala Cami'de bulunan mozaiklerde de çalışmalarda sona gelindi. İnşallah buna  benzer bir çalışma sonucu ortaya çıkan mozaikler sergilenmeye başlanacak. Cami de  bu sene içinde ibadete açılacak."iha
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ANKET

ÖNE ÇIKANLAR

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku