• Diğer

Dünya

ABD, ilk Covid-19 antikor ilacının acil kullanımına izin verdi

ABD Gıda ve İlaç Kurumu (FDA), halen deney sürecinde olan ilk korona virüs (Covid-19) antikor ilacı “Bamlanivimab’ın” acil durumlarda kullanılmasına izin verdi. İlacın, bağışıklık sistemine Covid-19 ile mücadelede yardımcı olması hedefleniyor.

ABD, ilk Covid-19 antikor ilacının acil kullanımına izin verdi

10 Kasım 2020 15:15
-A

+A

ABD, Covid-19 ile mücadele sürecinde en fazla pozitif vak'anın ve salgın nedeni ile hayatını kaybedenlerin bulunduğu ülke olarak kayıtlara geçmişti. ABD Gıda ve İlaç Kurumu ise Covid-19 ile mücadele sürecinde yeni bir karar aldı. Kurum, Eli Lilly tarafından üretilen ve halen deneysel süreci devam eden ilk Covid-19 antikor ilacı “Bamlanivimab'ın” acil durumlarda kullanılmasına izin verdi. FDA tarafından yapılan açıklamada Bamlanivimab'ın; 12 yaşından büyük, hastaneye kaldırılması gerekmeyen, ilk ve orta dereceli pozitif vak'alarda serum yolu ile tek sefer olmak üzere kullanılacak. Antikor ilacın, bağışıklık sisteminin Covid-19 ile mücadelesine destek olması hedeflenirken, tedavinin etkisine ve güvenilirliğine dair ek testler ise halen devam ediyor.
 
Bamlanivimab'ın testleri sırasında elde edilen ilk verilere göre ilacın, Covid-19'un vücuttan daha erken temizlenmesine yardımcı olduğu ve hafif, orta dereceli vak'aların hastaneye kaldırılmasını engelleyebileceği kayda geçti.
 
Öte yandan testler sırasında ilacın, hastanede tedavi gören hastalar üzerinde etkisinin olmadığı gözlendi. Uzmanlar ise üretilen ilaçların, korona salgınına karşı aşı geliştirilmesi sürecinde Covid-19 ile mücadeleye destek sağlayacağını ifade ediyor.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Dr. Fauci'den korkutan açıklama

Dr. Fauci'den korkutan açıklama

15:00 - 24 Kasım 2020

Covid-19 aşısı koruma sağladı

Covid-19 aşısı koruma sağladı

15:22 - 23 Kasım 2020

New York ikinci kez

New York ikinci kez

14:47 - 22 Kasım 2020

Her gün korku içinde

Her gün korku içinde

14:36 - 20 Kasım 2020

ÖNE ÇIKANLAR

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku