• Diğer

Ekonomi

'Ortak Tahıl Koordinasyon Merkezi' faaliyete başladı

İstanbul'daki tarihi anlaşma sonrası kurulan 'Ortak Tahıl Koordinasyon Merkezi' faaliyete başladı

'Ortak Tahıl Koordinasyon Merkezi' faaliyete başladı

26 Temmuz 2022 15:29
-A

+A

 
 
Türkiye'nin girişimleriyle anlaşması imzalanan ve dünya genelinde büyük övgüyle karşılanan 'Tahıl Koridoru Anlaşması'nın maddeleri uygulanmaya başlandı. Rusya Savunma Bakanlığı, 'Ortak Tahıl Koordinasyon Merkezi'nin İstanbul'da faaliyete başladığını duyurdu.
 
Türkiye'nin çabalarıyla geçtiğimiz günlerde Dolmabahçe Sarayı'nda imzalanan Tahıl Koridoru Anlaşması'nda üzerinde fikir birliğine varılan maddeler, ülkeler tarafından uygulanmaya başlandı. Anlaşma uyarınca İstanbul'da kurulması ön görülen 'Ortak Tahıl Koordinasyon Merkezi' faaliyete geçti.
 
UKRAYNA VE RUSYA'YI TÜRKİYE UZLAŞTIRDI
Özellikle 24 Şubat tarihinden beri devam eden Rusya-Ukrayna Savaşı, Ukrayna'daki tahılların ne olacağı sorusunu akıllara getirdi. Savaş gıda krizini tetiklerken iki ülkenin uzlaşması için devreye Türkiye girdi.
 
KOORDİNASYON MERKEZİ ÇALIŞMAYA BAŞLADI
Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden ihracı için Türkiye'nin ev sahipliğinde yapılan görüşmeler meyvesini verdi ve imzalar atıldı. Son olarak Reuters'ın haberine göre ise; Rusya, tahıl koridoru için imzalanan anlaşma doğrultusunda kurulan Ortak Koordinasyon Merkezi'nin İstanbul'da çalışmaya başladığını duyurdu.
 
RUS HEYETİ TÜRKİYE'YE GELİYOR
Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Ortak Koordinasyon Merkezi, İstanbul'da çalışmaya başladı." denildi. Açıklamada Rus heyetinin bugün Türkiye'ye geleceği ve Türkiye, Ukrayna, Birleşmiş Milletler ile birlikte dörtlü formatta çalışmalara başlanılacağı kaydedildi.
Anahtar Kelimeler : İstanbul, UKRAYNA, RUSYA, ,
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku