• Diğer

Gündem

'Çölde Av' Resim Müzesi'ne taşındı

Türkiye'nin en büyük oryantalist tablosu "Çölde Av", Sait Halim Paşa Yalısı'ndaki yerinden alınarak sergileneceği Milli Saraylara bağlı Resim Müzesi'ndeki yeni yerine taşındı.

'Çölde Av' Resim Müzesi'ne taşındı

30 Ocak 2019 11:24
-A

+A

Fransız ressam Felix-Auguste Clement'e ait 35 metrekarelik devasa  tablo, 3 aylık bir çalışma yapan ve nakliyenin her aşamasını onlarca kez prova  eden Milli Saraylar ekibince, önce rulo halinde, ahşap koruma sandığı içerisine  büyük bir titizlikle yerleştirildi.
 
Ardından yine aynı titizlikle kapalı kasa kamyonete yerleştirilen  devasa tablo, Yeniköy’deki Sait Halim Paşa Yalısı'ndan eskort eşliğinde Resim  Müzesi’ne nakledildi.
 
Büyüklüğü itibariyle dünyanın sayılı tabloları arasında gösterilen  ‘Çölde Av’, Resim Müzesi’nde uygulanacak restorasyon işleminin ardından  sanatseverlerle buluşacağı belirtildi. Zengin bir tablo koleksiyonuna sahip olan  Milli Saraylar İdaresi, "Çölde Av" tablosunu bünyesine katarak sanat eserinin  müze ortamında korunması, sergilenmesi ve tanıtılması yönünde önemli bir misyonu  da yerine getirmiş oldu.iha
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ANKET

ÖNE ÇIKANLAR

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku