• Diğer

Gündem

'Afganistan ABD için inanılmaz bir fiyaskodur,'

Yazar Sevan Nişanyan, Taliban hareketinin Afganistan’da kontrolü ele geçirmesini, “Amerikan İmparatorluğunun tabutundaki önemli bir çivi olarak hatırlanacaktır” diye niteledi. Durumu ABD için “İnanılmaz bir fiyaskodur, muazzam bir yenilgidir” sözleriyle değerlendiren Nişanyan, “Memleketi soyup soğana çevirdiler, mahvettiler” dedi.

'Afganistan ABD için inanılmaz bir fiyaskodur,'

19 Ağustos 2021 12:37
-A

+A

Yazar Sevan Nişanyan, ABD'nin Afganistan işgalini ve Taliban hareketinin ülkede kontrolü ele geçirmesini değerlendirdi. Taliban hareketinin ülkede kontrolü ele geçirmesini, “Amerikan İmparatorluğunun tabutundaki önemli bir çivi olarak hatırlanacaktır” diyen ve durumun ABD için, “İnanılmaz bir fiyaskodur, muazzam bir yenilgidir” sözleriyle değerlendiren Nişanyan, “Amerikan ordusu, yılda yaklaşık 750 milyar dolarla finanse edilen ve kendisinden sonraki 10 veya 11 silahla gücün toplamından daha büyük bir ekonomik varlığı temsil eden ABD silahlı kuvvetleri, 20 yıllık bir savaşın ardından fakir, zavallı, Ortaçağ'da yaşayan, az gelişmiş, geri bir ülkeyi yerle bir ettikten, mahvettikten, bir kuşağını yok ettikten sonra kuyruğunu bacağının arasına sıkıştırıp kaçmıştır bugün” ifadelerini kullandı.
 
Nişanyan, “Dev bir yalan üzerine kurulmuştu Afganistan'ın işgali. İkiz Kuleler saldırısına karşı ABD'nin bir şey yapması gerekiyordu. Bir şeyi Irak'ı ve Afganistan'ı işgal etmekle hallettiler. Memleketi soyup soğana çevirdiler, mahvettiler” ifadelerini kullandı.
 
“Bunun A'dan Z'ye sahtekarlık olduğu apaçıktı”
 
ABD'nin bölgede daha sonra “ülke inşa ediyoruz” yalanıyla bölgede kaldığını söyleyen Nişanyan, “Bunun A'dan Z'ye sahtekarlık olduğu apaçıktı” dedi ve şunları kaydetti: “Yüz bin küsürden fazla insan öldürüldü, bu durumu sürdürebilmek amacıyla, bir terör rejimi kuruldu. Köyler basıldı, yakıldı, kasabalar mahvedildi. Ülke nüfusunun büyük bir kısmı yurt dışına kaçmak zorunda kaldı.”

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku